V kafilerce v Tišicích skončilo po povodních na 8,5 tuny uhynulých zvířat

Červnové povodně nezasáhly jen do lidských osudů, ale dotkly se i zvířat. Největší ztráty zaznamenali rybáři. Kromě ryb uhynulo i velké množství lesní zvěře. Na Mělnicku skončilo v kafilerce v Tišicích zatím osm a půl tuny uhynulých zvířat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kafilérka v Tišicích | Foto: Jana Huzilová

„V Záboře nemám co dělat. Je to pomalu, jako když bydlíte v činžáku. Tady se aspoň hýbu. Mám tady slepice. Ale všechno se nám utopilo, i když jsem je dal, jak předpovídali, že to bude jenom o metr výš než v roce 2006, do dvoumetrové výšky. Stejně tam voda přišla. A utopily se, i králíci se utopili,“ svěřil se Ladislav Bradáček z Mělnicka.

Uhynulá zvířata se odvážejí do kafilerky v Tišicích. „Většinou je to lesní zvěř, hodně to jsou srny, ryby. Vozí se to sem do kafilerky, odsud se to odpoledne odváží na zpracování třeba do Havlíčkova Brodu,“ prozradila dispečerka z tišické kafilerky Tereza Pelantová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co se děje s uhynulými zvířata, zjišťovala redaktorka Jana Huzilová

Od pátku se do kafilerie přivezlo 8,5 tuny uhynulé zvěře. Zvířata se likvidují nejprve přes drtičku. „Všechno se to rozdrtí na takovou kaši, pak se to vaří, odděluje se z toho tuk, dělá se moučka. A tahle právě z povodní, to je jedničkový kontaminovaný materiál, jde na spálení,“ doplnila Pelantová.

Na Mělnicku se podle starosty Ctirada Mikeše z ČSSD uhynulá hospodářská zvířata podařilo už zlikvidovat. „Systém fungoval tak, že se zvířata dala do dvojitých igelitových pytlů a dala se na konkrétní místo, které bylo určené na pokraji obce. Sanační služba na zavolání přijela a produkty živočišného původu, to znamená zbytky masa, co máte v mrazáku, odvezla,“ vysvětlil.

Problém je stále s uhynulými volně žijícími zvířaty. „Rybáři zatím zajišťují laguny tak, aby se odlovilo co nejvíce ryb. Někdy se daří, nedaří. Záleží na místech dostupnosti. Uvidíme, co bude v lesích, jaké budou padliny. Chceme potom do toho zapojit mysliveckou stráž, aby lokality prošli. Stejným systémem jako u hospodářských zvířat budou tato zvířata odvezena do sanačních ústavů,“ doplnil mělnický starosta Ctirad Mikeš.

Lidé se mohou od zvěře nakazit například žloutenkou. „Naši řidiči byli hodně očkovaní proti žloutence,“ dodala Tereza Pelantová, dispečerka z tišické kafilérky.

Jana Huzilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme