V Karlovarském kraji dosáhli komunisté téměř 23 % a vyhráli. Poprvé od vzniku kraje

Politiku Karlovarského kraje zasáhla velká změna. Poprvé od jeho vzniku tady vyhráli v krajských volbách komunisté. Dosáhli téměř 23 procent hlasů. Obyvatelé regionu ale výsledky voleb rozdělil do dvou táborů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Borka za KSČM | Foto: Khalil Baalbaki

„Pro mě je to tragédie,“ je krátká reakce jednoho z voličů, který šel ke krajským volbám.

Komunisty výsledek hlasování jednoznačně potěšil. Úspěch vyšel hlavně z malých obcí regionu. Komunisté navážou na předchozí volební období, kdy vládli s ČSSD. Oslovit chtějí ale i další úspěšné strany.

Krajský lídr KSČM Jaroslav Borka nevylučuje ani debaty o hejtmanském křesle.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky v Karlovarském kraji shrnuje redaktorka Andrea Strohmaierová

„Já bych tuto otázku zatím nechal na jednání, které proběhne v té nejbližší době. Řeknu to takhle: my se této funkce nezříkáme, ale není to naše priorita. To říkáme na rovinu,“ říká Jaroslav Borka.

Těsnou porážku utrpěli sociální demokraté. Skončili druzí v pořadí a zklamání neskrývají.

S výsledky voleb zahýbala podle ČSSD prý nízká účast lidí. K urnám tak přišli převážně voliči, kteří jsou věrni právě KSČM. Podle hejtmana Josefa Novotného je to ale jasný signál, že lidé nejsou spokojeni hlavně s politikou, která v České republice panuje.

Výsledky krajských voleb v Karlovarském kraji:
1. KSČM (22,98 %)
2. ČSSD (22,73 %)
3. ODS (9,79 %)

„Lidé to vnímají tímto způsobem a dali najevo, že naprosto nesouhlasí s politikou současné koalice ODS a TOP 09. Myslím si, že to bude velmi rychlý konec vlády Petra Nečase,“ směle tvrdí Josef Novotný.

Druhý velký nezdar v krajských volbách zasáhl ODS. V zastupitelstvu zřejmě skončí opět v opozici. Krajský lídr strany Petr Šindelář je výsledkem zklamán a hlasování bylo podle něj prohrou pro celou pravici.

„V rámci celé republiky už není možné Občanskou demokratickou stranu vnímat jako takového matadora na straně pravé našeho politického spektra. O tu vůdčí úlohu pravice odéeska přišla a musí se s tím zkrátka něco dělat, aby se to změnilo,“ dodává Petr Šindelář.

Sečteno: Volby vynesly do krajů nejvíc komunistů v historii ČR. Ostatní bilancují ztráty

Číst článek

Komunisté i sociální demokraté byli v regionu úspěšní i v senátních volbách. Jejich kandidáti se utkají o křesla v horní komoře parlamentu příští týden.

Levice vítězí i v senátních volbách. Nejvíce postupujících kandidátů má ČSSD

Číst článek

Andrea Strohmaierová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme