V Karlovarském kraji vyjedou na silnice tři desítky protestujících zemědělců

Řidiči se dnes především na silnicích prvních a druhých tříd musí dopoledne připravit na komplikace. Způsobí je traktory zemědělců, kteří vyjedou na vytipovaná místa na protest proti vládním plánům na zrušení takzvané zelené nafty, díky níž mají zatím nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili za palivo použité při práci na poli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Traktorista seje kukuřici do žita na poli nedaleko Humpolce | Foto: Hana Mikulincová

V Karlovarském kraji budou asi největší problémy na silnici I. třídy z Bochova směrem na Lubenec nebo například z příhraničního Chebu do Aše. Na silnicích bude asi 30 traktorů a další zemědělské techniky.

Protestu se zúčastní i Evžen Ifkovich z farmy Kamenný dvůr na Sokolovsku. Hospodaří tady už dvacet let. Každý rok je podle něj těžší a těžší. Jak říká, pokud přijdou farmáři také o zelenou naftu, je to další rána, kterou jim stát zasadí. Šetřit už prakticky není kde.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Andrei Strohmaierové o protestech zemědělců v Ranním Radiožurnálu.mp3

„Zelená nafta nám zhruba dělá kolem 300 tisíc korun ročně. Kupujeme stroje, které mají už nižší spotřebunafty. Dá se říct, že už i na polích něco řídíme tím, aby spotřeba nafty byla co nejmenší,“ řekl Evžen Ifkovich.

V současné době má Evžen Ifkovich asi desítku zaměstnanců. Propustit už nemá prakticky koho. Je to minimální počet lidí, který obhospodařuje zhruba 800 hektarů pozemků. A navíc zemědělství je odbor, kde mají lidé nejmenší platy v České republice.

Andrea Strohmaierová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme