V Karlovarském kraji začala likvidace bolševníku a dalších invazivních rostlin

V Karlovarském kraji odstartoval unikátní projekt likvidace invazivních rostlin. Výskyt těch nejrozšířenějších, tedy bolševníku velkolepého, netýkavky žláznaté a křídlatky, chtějí odborníci výrazně omezit během dvou let. Podle autorů studie, nemá projekt v rámci Evropské unie obdoby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bolševník velkolepý | Foto: Wikipedia, Gerard M

Cílem odborníků je omezit výskyt tohoto škodlivého plevele až o třetinu. „Samozřejmě pokusy o likvidaci nepůvodních druhů existují, ale nikdy nebyl proveden koordinovaný projekt na takto rozsáhlém území, tím je unikátní,“ říká jeden z autorů studie, europoslanec Pavel Poc, a pokračuje:

„My říkáme, tady je region, a je to opravdu velké území, a my teď koordinovaně v tomto regionu zasáhneme a vytlačíme z něj druh, který se tady 50 let šířil. To je úžasná věc a je skutečně unikátní v rámci Evropské unie.“

Mezi majiteli zanesených pozemků jsou i soukromí vlastníci. Kraj musel oslovit na pět tisíc lidí. Koordinátorka projektu Lenka Pocová rozdělila různé metodiky podle druhu rostlin a umístění.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu likvidace invazivních rostlin v Karlovarském kraji informovala reportérka Pavla Sofilkaničová

„Pokud jde o bolševník, tak se objevuje ještě sem tam nějaká velmi účinná metoda, zejména mechanického hubení, protože je tu hodně ekozemědělců. Pokud jde o křídlatku, tam bohužel jediným účinným přípravek je totální herbicid,“ vysvětluje Pocová a dodává:

„Pokud jde o netýkavky, tam nyní řešíme, jestli má smysl ji likvidovat úplně celoplošně. Jestli na některých lokalit vůbec můžeme mluvit o nějaké udržitelnosti, protože se jedná o jednoletku s velkým množstvím semen.“

Kraj by měl na likvidaci invazních rostlin čerpat peníze z evropských fondů i od státu. Celkem se jedná o téměř 170 milionů korun.

Pavla Sofilkaničová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme