V Karlových Varech odhalili Havlovu lavičku. Je v Sadech Karla IV.

V Karlových Varech je nová Havlova lavička. Symbol, který připomíná odkaz prvního českého prezidenta, lidé najdou v Sadech Karla IV. u Císařských lázní. Autorem díla je architekt Bořek Šípek. Patronem iniciativy, která je oblíbená po celém světě, je Knihovna Václava Havla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dagmar Havlová (vpravo) a Marta Smolíková, ředitelka Knihovny VH, odhalili Havlovu lavičku v Karlových Varech

Dagmar Havlová (vpravo) a Marta Smolíková, ředitelka Knihovny VH, odhalili Havlovu lavičku v Karlových Varech | Foto: Pavla Sofilkaničová

Hovoří demokracie. Tak nazývá své dílo autor Havlovy lavičky Bořek Šípek a vyzývá tak společnost k otevřenému dialogu.

Jak už je tradicí, místo tvoří dvě kovodřevěná křesla, na opěrkách jsou pověstná srdíčka v zelené a červené barvě. Obě křesla mají jen jednu područku, to aby řečníky dělil pouze kulatý stůl, kterým prorůstá lípa, český národní strom.

„To místo je, kde si myslím, že i on pobýval nejraději – v parku, naproti Císařským lázním,“ říká primátor Karlových Varů Petr Kulhánek z Karlovarské občanské alternativy a kvituje, že už i v lázeňské metropoli je odkaz prvního českého prezidenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Havlovo místo mají už i v Karlových Varech. U odhalení lavičky Václava Havla byla reportérka Pavla Sofilkaničová

„Karlovy Vary jsou filmové město a Václav Havel je z filmové rodiny, jeho strýček je zakladatel barrandovských studií. Tady je ta souvislost nasnadě,“ nastiňuje jeden z důvodů, proč se v Karlových Varech Havlova lavička objevila, ředitelka Knihovny Václava Havla Marta Smolíková.

Zároveň připomíná, že první český prezident na festival rád jezdil. A to ještě také v dobách, kdy se věnoval spíš psaní než úřadu. „Jezdil už na první ročníky festivalu, kdy bydlíval ještě tehdy ve stanu. A pak samozřejmě už jsem jezdil jako prezident, v 90. letech a později,“ dodává.

Karlovy Vary na výrobu a instalaci Havlovy lavičky vyhlásily veřejnou sbírku. Lidé ale přispěli jen 20 tisíc korun, město tak doplatilo ze své pokladny 260 tisíc korun.

Pavla Sofilkaničová, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme