V Karlových Varech opět unikl chlor z nového bazénu, záchranáři ošetřili 55 lidí

Desítky lidí se přiotrávily jedovatým chlorem v novém bazénovém centru v Karlových Varech. Pálily je oči a špatně se jim dýchalo. 25 návštěvníků odvezly sanitky do krajské nemocnice, 55 osob ošetřili záchranáři na místě. Chlor unikl v karlovarském bazénu v krátké době podruhé za sebou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z nového bazénu v Karlových Varech opět unikl chlor | Foto: Zdeněk Trnka

„Plavčice přišla, zapískala ať jdou okamžitě všichni pryč. Všichni si začali zakrývat pusu, odešli jsme nouzovým východem,“ popisuje čtrnáctiletý Filip, jeden ze 133 návštěvníků karlovarského bazénového centra, kteří byli z chlorem zamořeného prostoru evakuováni.

Nebezpečná látka se šířila ve vnitřních prostorech bazénového centra, zejména v části tobogánu. Únik chloru zastavili hasiči. A přestože byl v okolí bazénu cítit, samotné město neohrozil.

Hasiči v zamořeném bazénu zasahovali v dýchacích přístrojích. „Při zásahu nám pomohlo počasí, protože zrovna drobně mrholilo. Déšť srážel unikající chlor, takže se nešířil nikam dál do města,“ vysvětluje mluvčí karlovarských hasičů Martin Kasal.

V době úniku bylo v centru 133 návštěvníků, z nichž 25 odvezly sanitní vozy do krajské nemocnice v Karlových Varech, 55 osob ošetřili záchranáři na místě. Zbylí návštěvníci odešli z centra před příjezdem záchranářů. I tito lidé by však měli pro jistotu vyhledat lékaře. Příznaky se totiž mohou objevit i po několika desítkách hodin od nadýchání se.

„Žádáme všechny občany, kteří byli v bazénu v době úniku, aby sledovali příznaky možného nadýchání chloru a v případě nevolnosti se okamžitě obrátili na lékaře. Informace o stavu zraněných osob podá dispečink Karlovarské krajské nemocnice na telefonním čísle 353 115 779,“ doplnil mluvčí hasičů.

Druhý únik za měsíc

K úniku chloru došlo v novém areálu už podruhé za poslední měsíc. První únik byl však malý a nikomu se při něm nic nestalo. Teď je situace vážnější a bazénové centrum tak muselo být dočasně uzavřeno. Hasiči prozkoumali všechny prostory a odvětrali místa zasažená únikem chloru.

Podle šéfa bazénového centra Romana Malečka ale nešlo o nedbalost obsluhy. „Věřte nám, že nám nezafungoval automat, který pouští dávkování chloru do přídavného bazénu. Doufám, že všichni budou v pořádku a všechno bude fajn,“ hájí se ředitel. Případ už vyšetřuje policie.

Z nového bazénu v Karlových Varech opět unikl chlor | Foto: ČTK, HZS Karlovarského kraje

Dodavatel začne technickou závadu odstraňovat v neděli. O svém postupu musí informovat zástupce radnice, hygienické stanice i policie. Vyplývá to z rozhodnutí pracovní skupiny, která začala následky havárie řešit bezprostředně po ukončení záchranných prací.

„Závada je jednoznačně v dávkování chloru do jednoho z bazénů. Proto přijede zástupce dodavatele, který celou soustavu prověří, identifikuje závadu a odstraní ji. Zároveň samozřejmě musí provést veškeré nové revize, aby mohla být technologie zase spuštěna do normálního provozu,“ řekl primátor Karlových Varů Petr Kulhánek z Karlovarské občanské alternativy.


V Karlových Varech unikl chlor z nově postaveného bazénu

Zdeněk Trnka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme