V Karviné se množí pokusy o zneužívání pomoci po záplavách

Pokusy o zneužití pomoci, nefungující čističky odpadních vod a ucpaná kanalizace - tak to vypadá v Karviné, která patří po záplavách k nejvíc postiženým městům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodou zničená silnice v Karviné | Foto: Karviná

Červený kříž se setkal s tím, že lidé, kteří nouzovou materiální pomoc nepotřebují, se dožadují například čisticích prostředků.

Pro čisticí a úklidové prostředky si neváhali přijet lidé v luxusních vozech. Podle mluvčí města bylo zřejmé, že v autech neseděli místní lidé.

Hlavně v okrajových částech Karviné pokračují úklidové práce. „Na to se nedá nic říct. To je prostě hrůza.“

Lidé v postižených oblastech jsou špinaví a unavení. Teprve teď vidí, o co všechno přišli. Hasiči neustále odčerpávají sklepy a kanalizaci. „Každý den tady jsme a čerpáme.“

Z 250 domů je jasná první demolice v tomto městě. Nefungují dvě ze tří čističek vody ve Stonavě a radnice to řeší jako ekologickou havárii.

Hladiny moravskoslezských řek stále postupně klesají. Třetí povodňový stupeň neplatí na žádném z toků, druhý už pouze na Odře v Bartošovicích na Novojičínsku. Stav bdělosti přetrvává na šesti místech.

V kraji ale přibývají sesuvy podmáčené půdy, je jich už přes 30. Nejrozsáhlejší sesuv pokračuje na svahu Gírová na Jablunkovsku, kde zasahuje území 35 hektarů.

V Kunčičkách na Frýdecko-Místecku velká voda zničila most. Kvůli podemletému pilíři se viditelně prohnula i silnice mezi Baškou a Kunčičkami a policie tady uzavřela veškerou dopravu.

Podle policistů pravděpodobně hrozí stržení mostu. Pro obyvatele obce to znamená velké komplikace.

Martin Knitl, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme