V kauze Kramný zpochybnil znalec obhajoby verzi o vraždě elektřinou

V procesu s Petrem Kramným dnes znalec obhajoby zpochybnil verzi o vraždě elektřinou. Během dlouhého výslechu musel 83letý patolog Jiří Štefan žádat o přestávku. U soudu dnes vypovídala i bývalá Kramného přítelkyně Lucie Waśniowská.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud v Ostravě rozhodl, že Petr Kramný, obžalovaný z vraždy své ženy a dcery, zůstává ve vazbě

Krajský soud v Ostravě rozhodl, že Petr Kramný, obžalovaný z vraždy své ženy a dcery, zůstává ve vazbě | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

Podle znalce v oboru soudního lékařství Jiřího Štefana není zcela průkazné, že matka s dcerou zemřely na následky zásahu elektrickým proudem:

„Tvrdím, že nález na srdci tam je, ale nemusí to být následek zásahu elektrickým proudem, jak tvrdí místní znalci.“

Štefan dnes také obvinil ostravskou soudkyni Renatu Gilovou z podjatosti. Ve své praxi se prý ještě s takovým přístupem nesetkal.

„Tak, jak to probíhalo, byli podjatí. Jak státní zástupce, tak i předsedkyně. V mém věku je dost nedůstojné, aby se mnou jednali jako s malým klukem,“ řekl dnes Štefan.

Mluvčí krajského soudu ale námitky ohledně nestrannosti odmítá.

U soudu dnes také vypovídala Kramného bývalá přítelkyně Lucie Waśniowská, která s ním chodila tři roky. Podle ní byl žárlivý. Kdysi ji prý dokonce sledoval cestou z diskotéky, chtěl zjistit, zda ji někdo nedoprovází.

Soudkyně hlavní líčení odročila. Proces bude pokračovat v září. Kdy bude vyhlášen rozsudek, zatím není jasné.

Krajský soud v Ostravě rozhodl, že Petr Kramný, obžalovaný z vraždy své ženy a dcery, zůstává ve vazbě | Foto: Martin Knitl

Petra Kramného viní obžaloba z vraždy dcery a manželky, které měl na dovolené v Egyptě zabít elektřinou.

Matka s dcerou zemřely koncem července 2013 přímo v hotelovém pokoji v egyptském letovisku Hurghada. Podle obžaloby vraždy naplánoval, protože byl na své ženě závislý a trpěl ztrátou zájmu z její strany.

Petr Kramný po celou dobu vinu odmítá. U soudu už dříve řekl, že by manželce a dceři neublížil. Plánovali podle něj společnou budoucnost.

Nejdůležitější jsou posudky patologů

Základním kamenem obžaloby jsou pro státního zástupce Víta Legerského posudky ostravských patologů, kteří na tělech našli stopy po elektřině.

„První kolo dokazování plně podporuje tvrzení obžaloby. Obě poškozené zemřely v důsledku zásahu elektrickým proudem,“ konstatoval Legerský.

Znalec na elektrotechniku Karel Sokanský včera u soudu vyloučil, že oběti zemřely nešťastnou náhodou.

Podle něj muselo jít o úmysl s použitím nástražného systému, který lze vyrobit z obyčejné napájecí šňůry. Na klíčovou otázku, jestli Kramný mohl vraždit elektřinou, odpověděl včera jednoznačně: „Mohl.“

Závěry o smrti elektrickým proudem potvrdili i patologové Margita Smatanová a Marek Dokoupil.

„Při tom nálezu, který máme, se nám v současné době nejeví žádná další možná eventualita jako reálná," řekl Dokoupil.

Obžalovaný se hájí tím, že s elektřinou nemá žádné zkušenosti. Na tyto odborné práce si prý doma vždy najímal odborníky.

Případ Kramný | Foto: Český rozhlas

Andrea Brtníková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme