V kauze pražské Opencard vypovídal exprimátor Bém. Zodpovědnost necítí

Kauza Opencard se dále rozplétá. Bývalý pražský primátor Pavel Bém u soudu vypověděl, že projekt nebyl – s ohledem na složitost a unikátnost systému – předražený. Karta Pražana měla původně nabízet přes 30 služeb, mimo jiné i elektronickou peněženku, která by městu podle odhadů přinesla asi 40 milionů ročně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Bém u Městského soudu v Praze | Zdroj: ČTK

Podle Béma tedy bylo logické, že magistrát bude muset investovat do kvalitního hardwaru i softwaru. „Nesdílím tu sdělovacími prostředky vygenerovanou kritiku, že projekt byl marnotratný a že stál příliš mnoho peněz,“ upozornil.

Výběrové řízení bylo podle bývalého primátora otevřené všem firmám, zadávací dokumentaci prý ale sám nikdy neviděl, protože se spoléhal na odborníky.

Přehrát

00:00 / 00:00

V soudní síni byla i reportérka Magdalena Medková

„Kdybych z pozice primátora, který je zodpovědný za tisíce jiných věcí, měl zkoumat zadávací dokumentaci ke každé malé, střední zakázce... A v tomto případě se jednalo o malou, maximálně střední, spíše ale malou zakázku,“ vysvětlil Bém.

Zakázku za asi 90 milionů korun tak posuzovala hodnotící komise. Bém si ovšem nemyslí, že jeho kolegové pochybili: „V mém laickém pohledu na věc si nejsem vědom toho, že by se dopustili něčeho špatného.“

Odpovědnost za schválené dokumenty Bém před soudem důrazně odmítl. O projekt se podle svých slov začal zajímat až v roce 2009, kdy se v médiích objevily první kritiky. Přiznal se také, že sám dnes Opencard téměř nepoužívá.

Soud Pavla Béma za poslední dva měsíce předvolal už dvakrát. Ani na jeden z termínů ale nepřišel, na začátku října dokonce bez omluvy.

Obvinění úředníci vinu odmítají

Žaloba viní pět bývalých úředníků pražského magistrátu z toho, že měli uzavřít pro metropoli nevýhodné smlouvy a způsobit tak škody ve výši desítek milionů korun. Podle státní zástupkyně Dagmar Máchové v roce 2006 ovlivnili podmínky výběrového řízení a protiprávně přijali předraženou nabídku firmy Haguess.

Členové hodnoticí komise podle Máchové nezvážili nabídku konkurenčních firem. Výběrové řízení bylo údajně vypsané pozdě a zadávací dokumentace stanovovala jen jedno kritérium, že cena projektu nesmí přesáhnout hranici 90 milionů korun.

Firma Hugess se do výběrového řízení přihlásila jako jediná, a to s nabídkou 88 milionu korun. Podle některých znalců byla tudíž zakázka šitá na míru a její zadávací cena byla předražená.

Obvinění vinu popírají. Většina členů hodnoticí komise se brání tím, že stanovení podmínek v zadávací dokumentaci nebylo v jejich kompetenci.

krw, Pavla Firbacherová, Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme