V kauze pražské Opencard vypovídal exprimátor Bém. Zodpovědnost necítí

Kauza Opencard se dále rozplétá. Bývalý pražský primátor Pavel Bém u soudu vypověděl, že projekt nebyl – s ohledem na složitost a unikátnost systému – předražený. Karta Pražana měla původně nabízet přes 30 služeb, mimo jiné i elektronickou peněženku, která by městu podle odhadů přinesla asi 40 milionů ročně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Bém u Městského soudu v Praze

Pavel Bém u Městského soudu v Praze | Zdroj: ČTK

Podle Béma tedy bylo logické, že magistrát bude muset investovat do kvalitního hardwaru i softwaru. „Nesdílím tu sdělovacími prostředky vygenerovanou kritiku, že projekt byl marnotratný a že stál příliš mnoho peněz,“ upozornil.

Výběrové řízení bylo podle bývalého primátora otevřené všem firmám, zadávací dokumentaci prý ale sám nikdy neviděl, protože se spoléhal na odborníky.

Přehrát

00:00 / 00:00

V soudní síni byla i reportérka Magdalena Medková

„Kdybych z pozice primátora, který je zodpovědný za tisíce jiných věcí, měl zkoumat zadávací dokumentaci ke každé malé, střední zakázce... A v tomto případě se jednalo o malou, maximálně střední, spíše ale malou zakázku,“ vysvětlil Bém.

Zakázku za asi 90 milionů korun tak posuzovala hodnotící komise. Bém si ovšem nemyslí, že jeho kolegové pochybili: „V mém laickém pohledu na věc si nejsem vědom toho, že by se dopustili něčeho špatného.“

Odpovědnost za schválené dokumenty Bém před soudem důrazně odmítl. O projekt se podle svých slov začal zajímat až v roce 2009, kdy se v médiích objevily první kritiky. Přiznal se také, že sám dnes Opencard téměř nepoužívá.

Soud Pavla Béma za poslední dva měsíce předvolal už dvakrát. Ani na jeden z termínů ale nepřišel, na začátku října dokonce bez omluvy.

Obvinění úředníci vinu odmítají

Žaloba viní pět bývalých úředníků pražského magistrátu z toho, že měli uzavřít pro metropoli nevýhodné smlouvy a způsobit tak škody ve výši desítek milionů korun. Podle státní zástupkyně Dagmar Máchové v roce 2006 ovlivnili podmínky výběrového řízení a protiprávně přijali předraženou nabídku firmy Haguess.

Členové hodnoticí komise podle Máchové nezvážili nabídku konkurenčních firem. Výběrové řízení bylo údajně vypsané pozdě a zadávací dokumentace stanovovala jen jedno kritérium, že cena projektu nesmí přesáhnout hranici 90 milionů korun.

Firma Hugess se do výběrového řízení přihlásila jako jediná, a to s nabídkou 88 milionu korun. Podle některých znalců byla tudíž zakázka šitá na míru a její zadávací cena byla předražená.

Obvinění vinu popírají. Většina členů hodnoticí komise se brání tím, že stanovení podmínek v zadávací dokumentaci nebylo v jejich kompetenci.

krw, Pavla Firbacherová, Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme