V kauze tendrů na informační systémy policie obvinila 20 lidí a 8 firem

Policie obvinila 20 lidí a 8 firem v kauze zakázek na informační technologie. Podle olomouckého vrchního státního zastupitelství vedeného Ivo Ištvanem ovlivňovali přípravu a průběh veřejných zakázek, které vyhlašovala v rámci operačních programů hlavně města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto)

Policie ČR (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

S informací přišel server Echo24. K dispozici má policejní usnesení, ve kterém se objevují i jména firem AutoCont, Gordic, Merit Group, Tesco SW nebo Telefonica O2.

Obvinění podle vyšetřovatelů porušili v letech 2009 až 2013 zákon o veřejných zakázkách při nakládání s dotacemi ze strukturálních fondů Evropské unie. Policisté na případu pracují od roku 2012, kdy nasadili masivní odposlechy.

„Těm osobám je kladeno za vinu, že různými formami ovlivňovali přípravu a průběh veřejných zakázek, které byly vyhlašovány v rámci integrovaných operačních programů úřady měst a vyšších územněsprávních celků na většině území České republiky,“ řekl Českému rozhlasu ostravský státní zástupce Martin Brzobohatý.

Podle něj není nikdo z obviněných ve vazbě.

Firmy vinu odmítají

Obvinění dostala včera například firma AutoCont. Předseda představenstva Jaroslav Biolek vinu odmítá:

„AutoCont se podle našeho názoru nedopustil ničeho nezákonného. Celou záležitost řeší naši právní zástupci.“

Informaci ČRo potvrdil i mluvčí firmy Tesco SW Tomáš Jelínek. Obvinění se ale podle něj netýká konkrétních osob:

„Celá kauza se v žádném případě netýká majitele společnosti a generálního ředitele Tesco SW Josefa Tesaříka. Vedení společnosti je přesvědčeno, že všichni pracovníci firmy postupovali dle zákona a je připraveno toto stanovisko obhájit u soudu.“

Obvinění Českému rozhlasu potvrdila také firma Gordic nebo společnost Telefónica O2.

"Tato věc se vztahuje k případu, který se odehrál před nástupem stávajícího managementu v čase, kdy byla společnost součástí španělské skupiny Telefónica. Pokud se tedy něco odehrálo, tak se jednalo o období let 2010-2013. Z usnesení Policie České republiky není zřejmé, čeho se vlastně měla naše společnost dopustit. Z dokumentů zaslaných Policií ČR jsme spíše zmatení, aktuálně je studujeme," uvedla mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

Žalobce teď čekají výslechy mnoha svědků. Délku vyšetřování nechtějí odhadovat.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme