V Kladně startuje největší výstava stavebnice Merkur

Dírkatý zázrak, to je podtitul údajně dosud největší výstavy populárních stavebnic Merkur v České republice. Tu od dnešního dne nabízí Zámecká galerie v Kladně. Zájemci uvidí modely železnic, známých světových staveb nebo exponáty těžebních věží.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výrobky z Merkuru

Výrobky z Merkuru | Foto: Jana Káninská

Součástí výstavy budou rovněž stavebnice z celého světa včetně American Model Builder z roku 1913. Stavebnici Merkur zná několik generací dětí i dospělých. Například nositel Nobelovy ceny za fyziku Peter Grünberg si s ní v dětství hrál, Otto Wichterle z ní postavil první prototyp stroje na výrobu kontaktních čoček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sběratel Jiří Mládek ve Světě o druhé.

Stavebnici vynalezl Jaroslav Vancl a ve dvacátých letech minulého století ji uvedl na trh. Musel se ale také potýkat se značnou konkurencí, která v té době byla. Jeho stavebnice nicméně vyhrála. „Pan Vancl měl stavebnici Merkur patentovanou takřka po celém světě,“ doplnil sběratel Jiří Mládek, který pro výstavu zapůjčil exponáty.

Jiří Mládek přiznal, že od roku 2000 postavil z Merkuru ocelové město. „Nyní už největší model na světě, kde figurují všechny vynálezy Julese Verna, ocelovým městem začínaje, ale dalšími vynálezy konče,“ podotkl Mládek.

Ten také každý týden chodí do nemocnice za dětmi na onkologické oddělení, kde si hrají právě se stavebnicí Merkur. „Děti to úžasně baví a baví to i rodiče, kteří s nimi v nemocnici jsou,“ dodal Mládek.

Martina Mašková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme