V klášteře v Pivoni na Domažlicku budou po opravách bydlet senioři i matky s dětmi

V Pivoni na Domažlicku se postupně daří obnova bývalého augustiniánského kláštera. Zásluhu na tom má občanské sdružení Aurelius. To chce areál v budoucnu využívat jako zařízení pro děti, které potřebují větší péči, a také pro seniory. V současné době se členové sdružení snaží sehnat na projekt prostředky a před sebou mají ještě hodně intenzivní práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý augustiniánský klášter v Pivoni na Domažlicku | Foto: Martina Klímová | Zdroj: Český rozhlas

„Kvůli tomuto houští neuvidíte, že je támhle zeď. Je to zbytek obrovského křídla,“ ukazuje předseda občanského sdružení Aurelius Ladislav Henek.

V hospodářském křídle kláštera původně stály zbytky čtyř oblouků, ostatní se zřítily. Dnes je podlaha, zdi, klenby, krov i střecha zrekonstruovaná.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Pivoni na Domažlicku obnovují bývalý augustiniánský klášter. O budoucím využití natáčela Martina Klímová

Rajský dvůr, hlavní klášterní konvent, byl téměř kompletně zřícený.

„Když jsme sem přišli poprvé, tak jsme se málem otočili a utekli. Jenom támhleten kousek zdi stál, jinak celé severní křídlo bylo kompletně zřícené kvůli tomu, že se hnul svah, který je za ním,“ vysvětluje Henek a pokračuje:

„Od statiků jsme dostali nařízeno, že musíme vybudovat železobetonovou opěrnou zeď, jako součást severního křídla. Smějí se nám, že tu můžeme vybudovat protiatomový kryt, kdybychom chtěli.“

Bývalý augustiniánský klášter v Pivoni na Domažlicku | Foto: Martina Klímová

Kdysi v klášteře sloužila podle Ladislava Henka mimo jiné lékárna. „Mniši tu shromažďovali bylinky a vyráběli léčiva. Založili tu celou kaskádu rybníků, zabývali se chovem ryb. Za účelem pojídání se tu chovali šneci,“ dozvěděl se z kroniky.

V interiéru kláštera se dochovalo několik fresek – 200 až 800 let starých.

Bývalý augustiniánský klášter v Pivoni na Domažlicku | Foto: Martina Klímová

V klášteře by jednou měli žít děti, matky s dětmi a senioři. „Bude to zaměřeno především na děti, které potřebují ochranu a útočiště před nebezpečím, mámy s dětmi a zároveň tu bude ubytování pro důchodce. V další části bude knihovna. V té se budou scházet lidi, kteří budou přemýšlet o soužití lidí různých náboženství, etnik nebo národností. Myslím si, že je to v dnešní době velmi důležitá věc,“ dodává Henek.

Aby se podařil zrealizovat jeden ze dvou projektů, bude potřeba 100 až 200 milionů korun.

Bývalý augustiniánský klášter v Pivoni na Domažlicku | Foto: Martina Klímová

Martina Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme