V kopřivnické Lubině usilují o referendum. Chtějí hlasovat o odtržení

Kopřivnická Lubina rozhodne, zda se osamostatní nebo zůstane městskou částí. Žádost o referendum už schválila městská rada a na konci června o ní rozhodne zastupitelstvo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kopřivnice zrovna krásami na pohled neoplývá | Foto: archiv souboru

„Vlastní samospráva má svoje výhody, že si budeme sami určovat, kdo dostane jaké dotace. Domluva s úřadem doslova neexistuje. Opravdu jsme všichni odbýváni,“ říká Milan Erla, předseda výboru, který požádal o referendum.

V Lubině to podle jeho slov doslova vře. Jenže vypadá to, že se tam vaří jen horký vzduch v liduprázdných ulicích. Zavřeno má obchod i hospoda. Jana Šablaturová odpočívá na zahradě a v otázce odtržení má jasno.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Lubině, která usiluje o odtržení od Kopřivnice, natáčela redaktorka ČRo Jana Jeckelová.

„Tady pro nás Kopřivnice docela hodně udělala – chodníky, starají se o ně; sběr odpadu je tady dobře zajištěn. Nemáme důvod se odtrhávat,“ říká paní Jana.

Její sousedé s ní souhlasí, stejně jako ostatní oslovení obyvatelé Lubiny. Pokud se ptáte na zastánce odtržení, všichni ukazují na statek na kopci, kde bydlí kovozemědělec Jan Matula.

„Když přijdete na městský úřad, tak se s námi baví, že jsme hloupí vesničané. Žiju postaru. Doma na dvoře mi nikdo neudělá pořádek lepší jak já sám,“ říká Matula.

V případě održení od Kopřivnice bude muset Lubina začít úplně od začátku. „Aby se svítilo, aby se odpadky svážely, vyhrnoval sníh, ale to si budou muset nasmlouvat už sami,“ vysvětluje starosta Kopřivnice Josef Jalůvka z ODS.

Pokud referendum projde zastupitelstvem, lidé půjdou k urnám zřejmě ještě na podzim.

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme