V Kořenově klesla teplota na minus 22 stupňů. Přijde sněhová kalamita

V Jizerských horách v neděli spadly teploty na minus 22 stupňů Celsia. Takový mráz tam byl 28. listopadu naposledy před čtvrstoletím. Meteorologové varují také před sněhovou kalamitou. Prvním běžkařům to ale nezabránilo vyjet v krásném slunečném počasí do terénu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Větrem deformovaná koruna stromu pod tíhou námrazy

Větrem deformovaná koruna stromu pod tíhou námrazy | Foto: Wikipedia, Richardfabi

Podle Renaty Dudové z osady Jizerka projel jizerskou magistrálu sněžný skútr a běžkaři se mohli vydat z Panského domu na Smědavu nebo do Bedřichova. Předsezónní ochutnávku běžkařských tras absolvovalo mnoho nadšenců, provozovatelé ale nabádají k opatrnosti. V horách ještě pracují lesáci.

Na mráz jsou místní připraveni a proto je nezaskočil. V zimě jsou totiž zvyklí i na třicetistupňové mrazy.

Meteorologové varují před silným sněžením

Před první sněhovou kalamitou letošní zimy varují meteorologové. Výstraha trvá do zítřejšího pondělního večera. Řidiči by neměli vyjíždět vůbec, nebo se zimní výbavou a řetězy, doporučuje meteorolog Štefan Handžák:

„Výška sněhové pokrývky by do rána měla být od pěti do 20 centimetrů. Na horách, severu a severovýchodě území země počítáme od 10 do 30 centimetrů nového sněhu. Od vyšších poloh se budou tvořit i sněhové jazyky a na horách sněhové závěje."

Srážky by měly během pondělí ustávat. Upozornění na sněhové jazyky a závěje ale bude platit po celý den.

Chladné počasí si už v Čechách vyžádalo první oběť. V Brně na zastávce městské hromadné dopravy zemřel během noci jedenačtyřicetiletý muž.

Ivana Bernáthová, Radek Pavlovič, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme