V Kosoři nemohou kvůli zablokovaným církevním pozemkům postavit obchvat

V Kosoři nedaleko Prahy chtěli kvůli bezpečí dětí postavit obchvat, aby nákladní auta nejezdila přímo kolem školy. Po třech letech pokusů o dohodu to vzdali a postavili jen zpomalovací práh. Pozemek, přes který měla krátká silnice vést, se má totiž vracet církvím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Církevní restituce. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Církevní restituce už politici řeší desítky let. A dokud se na zákonu o vyrovnání státu a církví nedohodnou, nebude v Kosoři nejen obchvat, ale ani nové veřejné osvětlení, které by také mělo být na zablokovaných pozemcích.

Kosoř má ve svém katastru přes 50 procent pozemků, které jsou součástí církevních restitucí. A střídavě se tak dohaduje s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových nebo Pozemkovým fondem. Starosta Kosoře Karel Kindl je ze současné situace nešťastný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Kosoře Karel Kindl byl hostem Ranního interview Radiožurnálu

„V okamžiku, kdy se podíváme do katastru, zjistíme, že vlastníkem pozemků, na kterých má být nové osvětlení, je stát a pozemek je dotčen možnou restitucí církví. Opakovaně oslovíme správce, jestli by nemohlo dojít k dohodě a on vždy odpoví tak, že není oprávněn s tímto pozemkem nakládat a tuto smlouvu uzavřít. Bez souhlasu vlastníka nelze pokračovat a žádat o stavební povolení,“ popsal proceduru starosta.

Situaci, že dnes poslanci církevní restituce neschválí, si nedovede představit. „V případě, že nebude rozhodnuto, kdo je oprávněn s těmito pozemky nakládat, nedovedu si dalších 10 let představit. Ten stav, který je, už dnes považuji za dlouhodobě neudržitelný,“ říká starosta Kosoře.

Poslanci by dnes měli hlasovat o církevních restitucích

Číst článek


Zvětšit mapu

Igor Maňour, Jan Pokorný, Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme