V krajských volbách na jihu Moravy by teď jasně zvítězili sociální demokraté

Krajské volby na jižní Moravě by aktuálně vyhrála ČSSD. Podle volebního modelu ppm factum pro Český rozhlas by získala hlasy 26,4 procenta lidí. KSČM by volilo 13,9 a ODS 11,6 procenta voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exkluzivní průzkum pro ČRo | Foto: Michal Jindra

Do zastupitelstva by se dostali také lidovci, jejichž aktuální výsledek by byl 11,2 procenta, a TOP 09 a Starostové s podporou 8,9 procenta voličů.

Šanci na překročení pětiprocentní postupové hranice mají i SPO-Zemanovci a Nezávislí.

Volební model - Jihomoravský kraj | Foto: ppm factum

Volební model také ukázal, že čtvrtina obyvatel by ve vedení kraje preferovala stávajícího hejtmana Michala Haška z ČSSD a 20 procent voličů Stanislava Juránka z KDU-ČSL. Juránkova pozice je tak podle Františka Bartoše z ppm factum výjimečná.

„Protože získává víc preferenčních hlasů, než jaký je volební odhad strany KDU-ČSL. To vypovídá o tom, že Stanislav Juránek má podporu napříč celým politickým spektrem,“ říká Bartoš.

Preferovaný hejtman - Jihomoravský kraj | Foto: ppm factum

Volební model zachycuje aktuální náladu voličů a do voleb se tyto údaje mohou ještě změnit. Dotazování se uskutečnilo ve dnech 22. září až 1. října na vzorku 1017 lidí, kteří byli vybráni kvótním výběrem.

Také podle volebního modelu pro Českou televizi v Jihomoravském kraji mají před krajskými volbami největší podporu sociální demokraté. ČSSD v modelu získala podporu 30 procent respondentů. Na druhém místě skončila KSČM (17,5 %) a třetí ODS s tříprocentním odstupem. Pětiprocentní hranici by překročili ještě lidovci (10,5 %) a TOP 09 a starostové se 7,5% ziskem.

Metodika práce s výsledky předvolebních průzkumů v krajích

Číst článek

Lucie Husárová 1, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme