V Krakovci na Rakovnicku se vzpomíná na církevního reformátora Jana Husa

Nejen věřící z různých koutů naší vlasti se dnes sjeli do Krakovce u Rakovníka, aby si připomněli odkaz mistra Jana Husa. Od jeho upálení v Kostnici letos uplyne 598 let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návštěvníci bohuslužby na hradě Krakovec

Návštěvníci bohuslužby na hradě Krakovec | Foto: Jana Huzilová

Druhá nejvýznamnější kulturní památka na Rakovnicku byla posledním útočištěm mistra Jana Husa před odjezdem do Kostnice.

I přes to, že byl v nemilosti církve, dál kázal proti ní a nenechal se od svého přesvědčení ničím odradit.

Na nádvoří hradu si odpoledne lidé připomněli Husův odkaz slavnostní bohoslužbou Československé církve husitské.

Po bohoslužbě následoval doprovodný program, v jehož rámci vystoupil například vokálně instrumentální soubor Ludus Musicus.

Hrad Krakovec byl vybudován kolem roku 1383 pro Jíru z Roztok, tehdejšího purkrabího Křivoklát a oblíbence Václava IV. Od roku 1410 patřil hrad Jindřichu Leflovi z Lažan, v 16. století byl renesančně upraven a po požáru v roce 1783 se postupně měnil ve zříceninu.

Na hradě Jana Husa připomíná jeho socha, kterou sem před dvěma lety nechal zhotovit Středočeský kraj. Socha je výtvorem sochaře Milana Váchy a architekta Rostislava Říhy, kteří zobrazili reformátora jako sedícího a meditujícího před odvozem do osudné Kostnice.

Jana Huzilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme