V královéhradecké fakultní nemocnici záchranáři nacvičovali evakuaci při požáru

Evakuaci při požáru dnes nacvičovali záchranáři, hasiči i policisté v královéhradecké fakultní nemocnici. Na oddělení byly tři desítky pacientů, kteří potřebovali pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti coby záchranáři míří ke zraněným | Foto: Andrea Kratinová

Fiktivní požár vypukl ve čtvrtém patře a to výrazně znesnadňovalo evakuaci pacientů. Lékař Jiří Fajks, který pracuje na oddělení cévní chirurgie, byl ten, který volal o pomoc.

„Naším úkolem bylo nějakým způsobem vyhlásit jednak požární poplach, to znamená přivolat pomoc. Další věc, která následovala, byla evakuace pacientů i s personálem. Po příjezdu hasičů pokračoval v akci velitel zásahu, kterému jsem předal počet pacientů, počet lékařů.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Nácvik evakuace při fiktivním požáru sledovala Lucie Valášková

Celkem tak muselo být evakuováno zhruba čtyřicet lidí. V nemocnici byl vyhlášen trauma plán číslo I. Hasiči využívali cesty uvnitř budovy, ale i automobilový žebřík a lezeckou techniku.

David Petřík, vrchní komisař hasičského sboru Královéhradeckého kraje, dodává, kolik lidí zasahovalo:

„Dvě stanice hasičského záchranného sboru, kolem 18 příslušníků. Policie České republiky, Městská policie Hradec Králové, zdravotnická záchranná služba, personál kliniky – do 10 z počtu ošetřujícího personálu. Celkem mezi 50–60 zasahujícími."

Pro pacienty byl před nemocnicí postaven provizorní stan, ve kterém lékaři hodnotili jejich stav, jak vysvětluje doktor Jiří Fajks:

„Mají všichni svá jména nebo čísla. Musí souhlasit počet pacientů, který byl na oddělení a zde. V třídicím středisku zjišťujeme jejich zdravotní stav. A podle toho se dál určuje léčba, či zda je třeba transport do dalšího zařízení.“

Jedna pacientka, figurantka ze střední zdravotnické školy, musela být ve vážném stavu transportována vrtulníkem do pardubické nemocnice.

Všichni ostatní pacienti byli úspěšně evakuováni na volná místa na dalších nemocničních odděleních.

Lucie Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme