V Královéhradeckém kraji klesl počet nových exekucí. Dlužníci se jim prý snaží předcházet

Za loňský rok poklesl v celé zemi počet nově řízených exekucí. Tento trend se odrazil i na východě Čech. V Pardubickém kraji ubylo meziročně pět procent exekucí, v Královéhradeckém kraji dokonce devět procent. Poradny pro dlužníky přesto mají čím dál více práce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dluhy - exekuce

Dluhy - exekuce | Foto: Ladislav Bába

„V roce 2011 nařídily soudy v Královéhradeckém kraji 39 500 řízení, zatímco loni to bylo 36 tisíc řízení,“ potvrzuje mluvčí exekutorské komory Petra Báčová.

Exekutorům se daří vymáhat zhruba 40 procent dlužných částek. Průměrná suma, kvůli které soud exekuci nařizuje, činí 85 tisíc korun.

„Musíme ale upozornit na fakt, že počet nařízených exekucí nerovná se počet dlužníků, protože proti jednomu dlužníkovi může soud nařídit – a zpravidla tomu tak je – více exekučních řízení. Výjimkou nejsou ani desítky exekucí nařízených proti jednomu dlužníkovi,“ dodává Báčová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Jiří Fremuth zjišťoval, kolik bylo v Královéhradeckém kraji nařízeno nových exekucí

Pokles nově nařízených exekucí vysvětluje exekutorská komora tím, že dlužníci jim předchází včasným placením dluhů a věřitelé se častěji obrací na právníky místo na exekutory.

Lidí, kteří nezvládají splácet své závazky, přesto podle dluhových poraden neubývá.

„Nejčastěji je to asi tím, že si vezmou nějakou nevinnou půjčku na něco, co buďto nutně potřebují, nebo si myslí, že potřebují. Půjčku většinou nějakou dobu i splácí, ale pak se stane nějaká životní událost, ať už přijdou o zaměstnání, nebo i nějaká radostná, že se jim narodí dítě, a tím pádem se dostávají do kolotoče půjček, kdy si půjčí další, aby vlastně splatili tu první, kde už jim věřitel vyhrožuje,“ vysvětluje poradkyně Martina Halenková.

Kvůli dluhům se na poradnu obrací týdně kolem dvaceti lidí. Lidem v nesnázích tam radí zdarma a anonymně.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme