V Královéhradeckém kraji loni nejlépe třídili odpad obyvatelé Pece pod Sněžkou

Lidé v Peci pod Sněžkou byli v loňském roce nejlepšími z celého Královéhradeckého kraje v třídění odpadu. Vyplývá to z výsledků soutěže Čistá obec, které dnes vyhlásil kraj společně firmami zabývajícími se tříděním a recyklací odpadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třídění odpadu | Foto: Jan Rosenauer

Vítězství Pece pod Sněžkou znamená, že za loňský rok se obyvatelům tohoto horského městečka podařilo shromáždit nejvíce tříděného odpadu na jednoho obyvatele. To je mnohem spravedlivější výpočet, než kdyby se počítal celkový objem vytříděného odpadu za celou obec.

Do tohoto čísla se počítají plasty, sklo a starý papír. Každý obyvatel Pece vytřídil průměrně 162 kilogramů takového odpadu za celý loňský rok. Pec pod Sněžkou je nejlepší nejen ve své kategorii obcí mezi 300 a dvěma tisíci obyvateli, ale stala se i absolutním vítězem napříč kategoriemi, takže má dvě prvenství.

Co může být příčinou toho, že právě v Peci lidé tak pečlivě třídí? Je to malé krkonošské městečko se 600 trvale žijícími obyvateli a právě poloha v srdci národního parku pro její obyvatele znamená pevné spojení přírody a ekologie. Je to dáno asi celkovou výchovou a motivací.

Určitý návod předkládá Jiří Čepelka z tamního městského úřadu. „Je to určitě tím, že máme dlouhodobě nastavený dobrý systém. Je to i o tom, že město investuje nemalé částky do odpadového hospodářství.

Plastové láhve | Foto: Digital vision

Občas se musí zaměstnanci městského úřadu podílet i na nějakých kontrolách. Což znamená v dnešní době nějaké fotopasti, kamery, prostě snažit se pořád na ty občany působit, aby se třídilo,“ vysvětluje.

Královéhradecký kraj se v soutěži už několik let drží v první polovině republikového žebříčku. V některých druzích odpadu ale vysloveně vyniká. Za loňský rok je například nejlepší v třídění skla. O další prvenství se dělíme se Středočeským krajem, a to v plastech.

Přesná čísla zná Martina Vrbová ze společnosti Eko-kom, která se tříděním a recyklací odpadu zabývá:

„Průměrný občan České republiky vytřídil loni zhruba 11 kilogramů skla. V Královéhradeckém kraji vytřídili 12,7 kilogramu, což je nejlepší číslo z republiky. U plastů je ten rozdíl ještě markantnější, protože občané Královéhradeckého kraje dokázali vytřídit 12 a půl kilogramu plastů oproti průměru České republiky, který je 9,7 kilogramu,“ informuje.

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme