V Královéhradeckém kraji se poprvé schází zastupitelstvo, opozici se nelíbí termín

V Královéhradeckém kraji se dnes poprvé schází nové zastupitelstvo, které zvolí hejtmana. Na další 4 roky by jím měl být sociální demokrat Lubomír Franc z ČSSD. Sociální demokraté se na tom dohodli s komunisty, kterým v devítičlenné krajské radě zůstanou tři křesla. Nová koalice v kraji ale přesunula tradiční termín jednání zastupitelstva a opozice změnu kritizuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Franc za ČSSD a Rudolf Cogan za Top 09 | Foto: Khalil Baalbaki

Jednání zastupitelstva se přesunulo z tradičních čtvrtků na pondělí. To se ale nelíbí opozici. Někteří její zastupitelé jsou totiž ve vedení radnic menších měst a obcí a v úřední den jsou zvyklí pracovat tam.

„Mně osobně to dělá problémy menší, já jsem zastupitel a my zastupitelstva v pondělí máme. Ale bavili jsme se s dalšími zastupiteli a tam je mnoho starostů, kteří říkají, že to pro ně problém je, protože už mají nějaký zažitý rytmus, kdy jednají v pondělky se svými občany,“ říká lídr Koalice pro Královéhradecký kraj Pavel Bělobrádek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání přiblížili Jan Tipner, krajský radní za ČSSD a Pavel Bělobrádek zastupitel zvolený za Koalici pro Královéhradecký kraj a současně předseda KDU-ČSL.

„Dělat zastupitelstvo v úřední dny, to znamená pondělí nebo středa, je nevhodné. Daleko vhodnější je úterý, čtvrtek nebo pátek,“ potvrzuje primátor Hradce Králové a krajský zastupitel Zdeněk Fink.

Podle Bělobrádka sociální demokraté přesunuli termín jednání účelově. Čtyři jejich zastupitelé jsou totiž zároveň senátory a mimo pondělí mají povinnosti právě v horní komoře parlamentu.

Současný a pravděpodobně i budoucí hejtman Lubomír Franc z ČSSD ale takové výtky odmítá. „Jestliže je někdo starostou a zároveň krajským zastupitelem, musí si uvědomit to, že minimálně funkce v krajském zastupitelstvu je na roveň postavená jeho funkci na obci. To znamená, že je potřeba, aby se s pondělky počítalo a zastupitelstvo fungovalo tak, jak má,“ uvedl.

Dodal, že zastupitelé by ještě letos měli schválit 6 až 7 termínů jednání pro příští rok. Každý si tak bude moci práci ve svém úřadu dopředu naplánovat.

Poprvé se dnes sejde nové zastupitelstvo také v Olomouckém a Plzeňském kraji.

Ota Nehasil, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme