V Královéhradeckém kraji už hygienici mluví o chřipkové epidemii

Počet nemocných chřipkou a dalšími respiračními onemocněními v Královéhradeckém kraji dále stoupá. Hygienici už hodnotí situaci jako plošnou epidemii onemocnění smíšeného chřipkového a nechřipkového původu. V kraji je aktuálně 1972 těchto případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, což je o čtvrtinu více než minulý týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

3D model, Chřipka | Foto: Jan Sklenář

Objevují se i vážnější případy. Pacient například kromě chřipky začne mít dýchací potíže, dostane zápal plic nebo má jiný nález na rentgenu. Potom musí do nemocnice a lékaři ho většinou napojí na umělé dýchání.

Přesná čísla za Královéhradecký kraj uvádí mluvčí krajské hygienické stanice Veronika Krejčí: "K dnešnímu dni jsme zaznamenali 28 klinicky závažných případů, z toho ve dvou případech došlo, bohužel, v souvislosti s chřipkou k úmrtím."

Nutno ale říci, že v drtivé většině se závažnější komplikace spojené s chřipkou nevyskytnou u normálního, zdravého člověka, ale vždy jde o někoho, kdo má vedle toho ještě jiné potíže, například srdeční chorobu, silnou nadváhu a podobně.

Ročně zemře až na dva tisíce lidí

Ročně v Česku zemře na závažné komplikace spojené s chřipkou 1500 až 2000 lidí, takže současný stav zatím není nijak výjimečný.

Podle hygieniků se nedá vyloučit, že budou celkové počty nemocných ještě stoupat. Vždy se to ale těžko odhaduje.

Jestli má na chřipku vliv počasí, není úplně jednoznačné. Obecně se říká, že tato onemocnění se nejlépe šíří, když jsou teploty nejméně několik stupňů nad nulou a je vlhko, čili současné mrazy by měly ten trend zpomalit.

Vyhýbat se stresu a přelidněným místům

Vždy to ale mohou nejvíce ovlivnit především lidé. Měli by se vyhýbat místům, kde se schází více lidí, to znamená divadla, kina.

Pokud je to možné, třeba i nejezdit hromadnou dopravou. A dále se vyhýbat stresu, dostatečně spát a pít a také brát samozřejmě vitaminy.

Chřipka - jak chránit sebe i své okolí | Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme