V Krkonoších jsou ideální podmínky pro lyžování, chybí ale kvalitní instruktoři

Po učitelích lyžování je v některých zimních střediscích v Krkonoších velká poptávka. Zájemců o výuku je hodně, ale chybí instruktoři. Podle majitelů lyžařských škol se lidem často nechce na hory kvůli krátkodobé práci a velký problém jsou i jazykové dovednosti. Bez nich se totiž učitelé lyžování často neobejdou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžování na Monínci | Foto: Markéta Vejvodová

„Zájem dlouhodobě roste, a to z prostého důvodu. Dneska už rodiče sami neučí děti lyžovat, ale dávají to na starost profesionálům, ať už v komerčních školách nebo případně v rámci kurzů ve školách,“ říká majitel sportovní agentury ve Špindlerově Mlýně Aleš Kočí a zároveň dodává, že sám ví, jak je těžké sehnat instruktory. Proto se po nich poptává během celého roku.

„Kvalitní lidé se prostě shání špatně. Instruktor by měl samozřejmě umět lyžovat, mít kladný vztah ke sportu a horám obecně. Je také dobré, když je jazykově vybavený, nejlépe dvěma až třemi jazyky. Máme třeba velké problémy s němčináři a ruštináři,“ dodává Kočí. Podle něj mezi mladými lidmi obecně klesá zájem o tyto jazyky.

Podobná situace je také na Vrchlabsku. „My máme hodně starých instruktorů, kteří u mě učí už několik roků, což je výhoda a základ. Vždycky každý rok musíme obnovovat počet, protože jich je málo,“ potvrzuje Věra Jirešová, majitelka lyžařské školy ve Vrchlabí.

Největší nedostatek instruktorů pociťují hlavně o víkendu. „O víkendech chodí víc lidí, takže potřebuju i instruktorů o něco víc. Jenže ti se nejdřív musí vyškolit, aby měli kvalifikaci. Potom si je připravujeme, některým třeba děláme takzvanou kvalifikaci D a potom posíláme výš, aby věděli, o co jde,“ dodává Jirešová.

Kateřina Kohoutová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme