V Krkonoších kvůli přívalům nového sněhu platí třetí stupeň lavinového nebezpečí

Sněžení, vítr, horší viditelnost. Tak to vypadá na hřebech Krkonoš. Napadl tam nový prachový sníh, vrstva je tedy nestabilní a hrozí sesuvy sněhu. Krkonošská horská služba kvůli tomu zvýšila lavinové nebezpečí na třetí stupeň z pětidílné mezinárodní stupnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výcvik lavinových psů | Foto: Kateřina Kohoutová | Zdroj: Český rozhlas

Na hřebenech Krkonoš za posledních 48 hodin připadlo 25 centimetrů nového sněhu. Celková pokrývka teď představuje 85 centimetrů.

Horská služba přehodnotila lavinové nebezpečí a navýšila ho na třetí stupeň, který představuje značné riziko pádu lavin.

Horská služba také upozorňuje, že pokud vyhlásí třetí a vyšší lavinový stupeň, lidé by neměli opouštět značené turistické cesty a chodit do volného terénu. Podle záchranářů ale bývá právě třetí stupeň často podceňován.

Ročně v Krkonoších spadne několik desítek lavin. Jedna z největších za posledních několik desítek let se v Modrém dole strhla letos v únoru, naštěstí nikoho nezavalila. Týden předtím se lavina utrhla v Malé Studniční jámě, kde zemřel jeden lyžař a druhý se zranil.

Silný vítr a mlha

Krkonoše navíc stále bičuje silný vítr, který v nárazech dosahuje rychlosti přes 22 metrů za sekundu. Navíc má v nejbližších hodinách zesilovat. V oblasti je také velmi silná mlha, viditelnost je 10 až 50 metrů.

Podél horských cest se tvoří sněhové jazyky a závěje.

Kateřina Kohoutová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme