V Krkonoších letos o třetinu přibylo obhospodařovaných horských luk

V Krkonoších se zvětšuje plocha obhospodařovaných horských luk. Jen za letošek je to o celou třetinu. A počet hektarů bude stoupat zřejmě i v dalších letech. Louky lidé kosí anebo je spásají zvířata. Na tom spolupracuje správa Krkonošského parku a Institut experimentální ekologie Daphné. Práci hospodářů financují evropské peníze.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U kapličky, pohled na Studniční horu

U kapličky, pohled na Studniční horu | Foto: Standa Soukup

Hospodářka Petra Malinská má spolu s manželem na starosti mnoho lučních enkláv v Krkonoších. „Je to práce, práce, práce. Louky na horách potřebují hodně péče. Rekreanty lákáme třeba na ovce, někteří lidé sem jezdí vyloženě za tím,“ říká.

Na krkonošské louky proudí evropské peníze z programu Life plus. „Louky jsou takzvané polopřirozené společenstvo, které vzniklo činností člověka-hospodáře. Jde o pastvu a kosení. Samozřejmě klasická technika vláčení, válcování, ale někdy i stržení drnu,“ vysvětluje Záboj Hrázský z institutu experimentální ekologie DAPHNE ČR.

Tím louky získají na hodnotě jak botanické, tak komerční. Ovce na loukách i rozkvetlé květiny totiž lákají také turisty. Ekologický rozměr je pak takový, že by se měla zvýšit kvalita luk a možná by se mohly objevit i nové rostlinné druhy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obhospodařování krkonošských luk se zajímala reportérka Hana Novotná

Krkonošské louky jsou navíc jedinečné samy o sobě. „Jsou jedinečné tím, že se tady potkaly louky vytvořené s člověkem s tím přirozeným bezlesím nad hranicí lesa. A tím vznikl zajímavý fenomén s jedinečnými společenstvy rostlin,“ tvrdí Záboj Hrázský.

Chránit louky a pečovat o ně není ale vždy jednoduché, protože i v rámci Krkonošského národního parku jsou louky často v rozdrobeném vlastnictví.

„Snažíme se oslovit všechny, kteří mají zájem hospodařit na těch plochách. Každopádně to jsou současní zemědělci-amatéři, ať už hospodařící nebo ti, kteří o tom uvažují. Samozřejmě vlastníci pozemků jsou do tohoto projektu zváni jako první,“ popisuje Hrázský a dodává:

„Ale to vlastnictví je často hodně rozdrobené a ti lidé už kolikrát ani nežijí přímo v Krkonoších. Na ně apelujeme, aby se snažili najít někoho, kdo jim může na pozemku hospodařit a tu louku pomůže udržet.“

První hospodáři, kteří se přihlásili do pětiletého programu, už mají rok za sebou. Do 15. listopadu se mohou přihlásit další, kteří mají zájem jak o dotace, tak o zkvalitnění lučních porostů na svém pozemku na vybraných lučních enklávách.

Evropské peníze by měly hospodáře podpořit na další dva až čtyři roky. Za tu dobu by mělo dojít ke zlepšení hospodářských podmínek na loukách natolik, aby louky spadaly pod program ministerstva zemědělství a hospodáři tak na jejich údržbu dostávali takzvané zemědělské dotace.

Hana Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme