V Krkonoších se zbavují kleče. Na Šumavě kůrovce

V Krkonoších pomalu končí práce na prořezávkách klečových porostů. Rozrůstání uměle vysazené kleče totiž začalo ohrožovat vzácné lokality. Úspěch mají i v Národním parku Šumava, kde se podařilo zbrzdit tempo růstu stromů napadených kůrovcem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horské smrčiny se na Šumavě

Horské smrčiny se na Šumavě | Foto: Ministerstvo životního prostředí

Lesníci v Krkonoších finišují s prořezávkou uměle vysázené kleče na hřebenech hor. Kleč do některých míst nejvyšších partií hor uměle vysázeli lesníci ve druhé polovině 20. století.

Podle původních plánů měla působit jako ochrana proti velké vodě. To se ale nepotvrdilo a kleč naopak podle ochranářů začala ohrožovat ostatní flóru, a to i ve vzácných lokalitách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jakub Kašpar o redukci kleče.mp3

Podle náměstka ředitele správy Krkonošského národního parku Jakuba Kašpara, se proto rozhodli kleč na několika hektarech prořezat.

„Po několika letech diskuzí a výzkumných prací se ukázalo, že nejlepším způsobem bude proředit porosty. Nejde o úplnou eliminaci kleče, ale jde o její rozředění do mozaikovité podoby,“ upřesnil Kašpar.

Práce na hřebenech by měly podle původních plánů pokračovat ještě i v příštím roce.

Na Šumavě potlačili kůrovce

Na Šumavě se podařilo zbrzdit tempo růstu kůrovcem napadených stromů v zásahových lesích národního parku. Kalamitní štáb to považuje za úspěch.

Jak dodává jeho vedoucí Petr Kahuda, práce se úplně nezastaví ani přes zimu. „Kůrovec přezimuje pod kůrou napadených stromů. Ty stromy jsou přes zimu vyhledávány a tam, kde to sněhové podmínky dovolí, jsou i zpracovávány.“

Pavlína Fendeková, Martin Pařízek, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme