V Krkonoších stouplo lavinové nebezpečí na třetí stupeň

Desítky centimetrů nového sněhu připadly za posledních 24 hodin v Krkonoších. Horská služba proto zvýšila stupeň lavinového nebezpečí z druhého na třetí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lavina (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Lavinový specialista Horské služby Pavel Cingr varuje, že nebezpečí hrozí hlavně ve volném terénu.

„Napadlo poměrně velké množství nového sněhu a foukal do toho silný vítr. Týká se to hlavně pohybu ve volném terénu, návštěva Obřího dolu nebo Dlouhého dolu,“ upřesnil Cingr.

„Jde o to, aby lidé, kteří se chtějí v tomto terénu pohybovat, měli potřebné znalosti a lavinovou výbavu. Co se týče hřebenů Krkonoš, tam nikdo nemusí mít strach, že by byl lavinami ohrožen,“ dodal Cingr.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Krkonoších platí třetí stupeň lavinového nebezpečí. Na podrobnosti se Radiožurnál ptal náčelníka Horské služby Krkonoše Adolfa Klepše

Sníh má padat na horách i v úterý. „Napadnout by mohlo kolem tří až jedenácti centimetrů. Ve středu už to bude slabší, tam už to vypadá na jeden až dva centimetry,“ upřesnil meteorolog Tomáš Popelka z královéhradecké pobočky ČHMÚ.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Ročně v nejvyšších českých horách sjede několik desítek lavin. Poslední obětí laviny v Krkonoších se na konci prosince 2008 stala šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme