V Krnově sází na čtyřnohé sekačky, ovce mají pečovat o bývalé vojenské cvičiště

O zarostlé louky na bývalém vojenském cvičišti v Krnově zřejmě budou pečovat ovce. Padesátihektarový areál, kde se nachází mnoho vzácných druhů živočichů i rostlin, je z botanického hlediska nejcennější lokalitou v regionu. Tamní radnice teď chce cennou vegetaci obnovit a místo sekaček či křovinořezů plánuje najmout čtyřnohé posily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ovce | Foto: Hynek Bulíř

Na kopcích okolo rozlehlého lesního statku v Jelení se pasou desítky krav a ovcí. Do velkého ovčína spěchá muž v čepici a s kbelíkem v ruce.

„Když jim nasypu oves, tak to mají rády, je to něco jiného, než když dostávají normálně seno. Trochu se tím i naučí na člověka, protože jinak jsou plaché,“ říká vrchní ovčák Petr Sedláček a souhlasně přikyvuje na nápad krnovské radnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nápad krnovské radnice se zajímala reportérka Jana Jeckelová

„Zásluhou těchto oveček se udržují i ty plochy, které nezvládne udržet žádná technika. A ovečky jsou k přírodě mnohem šetrnější,“ vyzdvihuje Sedláček přednosti svých strakatých svěřenkyň.

Dvaašedesátiletá Světlana se z okna svého bílého domku v Krnově-Chomýži dívá na zarostlé vojenské cvičiště už několik desítek let.

„Za domem byla sovětská vojska, měli tady tankodrom. Teď je tam velký binec a každý, kdo nechce jet do sběrného skladu, tak tam vyváží veškerý odpad,“ popisuje paní Světlana.

Pracují levně a ekologicky, mohou být i atrakcí

Že by měla mít výhled na pasoucí se ovce, jí vůbec nevadí. Naopak. „Byli jsme spjatí se zemědělství, na brigádu jsme chodili sbírat brambory a teď je to zarostlé, nic z toho není,“ dodává.

Nápad se zrodil v kanceláři Rostislavy Rollerové, která má na krnovské radnici na starost životní prostředí. Ovečky by podle ní mohly být navíc atrakcí pro turisty.

„Prvotní byl ekonomický zájem, ale myslíme si, že by to mohlo být i atraktivní. Na lokality je samozřejmě vázáno spoustu živočišných druhů, jsou tam dvě vodní plochy a území je velice malebné,“ vysvětluje Rollerová s tím, že definitivně rozhodnou krnovští zastupitelé už tuto středu.

Martin Hromádka, Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme