V Krušných horách skipatroly nebudou. Spolupráce s horskou službou a policií prý stačí

Bezpečnost a pořádek na sjezdovkách budou na řadě míst republiky zajišťovat takzvané skipatroly. Nově zřizované hlídky reagují na chování neukázněných návštěvníků hor i zvyšující se počty zraněných lyžařů. V Krušných horách o nich ale zatím neuvažují, a to přestože o konflikty na sjezdovkách nemají nouzi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžaři v Krušných horách

Lyžaři v Krušných horách | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Počty turistů v Krušných horách rok od roku narůstají. Asi nejvíce lyžařů míří na svahy Klínovce. Potíže s nevychovanými návštěvníky tam prý mají léta.

„Neukázněnost, nedávání přednosti v jízdě. Jak jezdí lyžaři nebo snowboardisté, tak si křižují cesty. Ten, kdo je vzadu, si neuvědomí, že potom vlastně ohrožuje toho jedoucího před sebou. To si myslím, že je zejména teď nově na Klínovci velký problém, protože tam se udělalo moderní zařízení a sjezdovky nejsou dostatečně kapacitní,“ říká nezávislý starosta nedalekého Božího Daru Jan Horník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do Krušných hor vyrazil redaktor Zdeněk Trnka

Jeho slova potvrzuje i bývalý náčelník horské služby a poslanec za TOP 09 Rudolf Chlad. Skipatroly podle něj přesto nejsou nutné. A nebyly prý nutné ani v minulosti.

„Jakmile došlo k vážnému zranění nebo k tomu, že se tam pohybovali opravdu nebezpeční opilci, tak jsme volali policii. Tím, že máme sněžné skútry, rolby, tak je dovezeme na místo a vyřeší to orgán, který k tomu je kompetentní, to znamená Policie České republiky. To záleží už na dohodě v tom místě, kde sjezdovky jsou,“ vysvětluje.

Bezpečnost na sjezdovkách ovšem ovlivňuje i to, jak jsou postaveny a provozovány. Ne za všechno tak mohou návštěvníci Krušných hor.

Skipatroly prý nemají dostatečné pravomoci

„U nás hraje velkou roli to, že máme vyváženou přepravní kapacitu s kapacitou sjezdovek, to znamená, že na sjezdovkách nedochází k tak těsnému kontaktu návštěvníků jako třeba jinde ve skiareálech, tudíž procento konfliktů mezi lyžaři navzájem je u nás opravdu minimální,“ myslí si Filip Majkus ze střediska Neklid.

Další hlídky na bílých svazích jsou podle něj zbytečné, protože pravidla chování jsou jasná: „Pro pohyb na sjezdových tratích platí mezinárodní úmluvy, jako jsou pravidla FIS, a těmi by se měl každý hlavně ve vlastním zájmu řídit.“

Nejde ale o zákon, všeobecně uznávaná pravidla jsou dnes brána spíš jen jako doporučení. A totéž platí podle Adama Svačiny ze skiareálu Klínovec sever také pro skipatroly.

Zima v Krušných horách | Foto: David Hertl

„Člověk, který by dělal skipatrolu, nemá v podstatě takřka žádné pravomoci. On toho člověka může umravnit, ale lyžař vlastně nemá, proč ho poslouchat,“ uvažuje.

Starosta Horník je stejného názoru: „Hlídka bez mandátu je vlastně o ničem. Jakýsi mandát má horská služba. Té bych trošku rozšířil pravomoci a mám dojem, že to je potom dostatečný servis pro všechny lyžující a snowboardisty na kopcích. Takže horská služba by to mohla vyřešit.“

V Krušných horách dnes zkrátka skipatroly nejezdí. Lidé čekají spíš na to, jestli parlament někdy schválí příslušnou zákonnou úpravu. „Existuje vyhláška o silničním provozu a zrovna tak by měla existovat pravidla hry, jak se chovat na lyžařských tratích na horách,“ dodává záchranář Rudolf Chlad.

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme