V Kutné Hoře je po propadu ulice pořád vidět stopa po kráteru

Přesně před třemi týdny se v Kutné Hoře začala propadat země. Vedle morového sloupu se přes noc objevil obří kráter, který v některých místech dosahoval až osmimetrové šířky. Podle odborníků se půda sesula do někdejšího středověkého dolu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obří kráter u Morového sloupu v centru Kutné Hory

Obří kráter u Morového sloupu v centru Kutné Hory | Foto: Michal Trnka

Ještě teď připomíná okolí barokní památky staveniště a někteří lidé mají kvůli nestabilnímu podloží obavy o okolní historické domy.

To, že se v centru Kutné Hory hnula zem, vůbec nepřekvapilo Evu Matějkovou. Dříve pracovala v muzeu a dodnes se zabývá zdejší historií neodmyslitelně spjatou s dávnou těžbou stříbra.

„My jsme v 60. letech dělali záchranný výzkum na náměstí a tam jsme našli třináct starých šachet vedle sebe,“ říká Eva Matějková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Michala Trnky o kráteru v Kutné Hoře v Ranním Radiožurnálu

Obří kráter se už podařilo z větší části zasypat směsí vody a jakéhosi popílku. Předtím ještě odborníci do propadliny umístili speciální sondy, které sledují případné další pohyby zeminy.

V pohotovosti je i statik Jaroslav Hádek, který bedlivě hlídá hlavně okolní domy. „Takové havárie mohou mít dopady na sousední domy,“ vysvětluje.

Žádné problémy se statikou historických domů se v Šultysově ulici zatím naštěstí neobjevily. Podrobný průzkum propadliny i jejího okolí ale ještě nekončí. Místo tak stále čeká na nové zadláždění a kolemjdoucí se musí vyhýbat bezpečnostnímu oplocení.

Michal Trnka, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme