V kutnohorské katedrále se s jarní rovnodenností 'rozzáří' oltář

Jen dvakrát za rok bývá v katedrále Nanebevzetí Panny Marie na kutnohorském předměstí Sedlec k vidění neopakovatelný úkaz v podobě hry světla a stínu. Jednou z možností, kdy lze vidět rozzářený oltář, bývá jarní rovnodennost, která připadá právě na dnešek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jarní rovnodennost v katedrále v městské části Kutná Hora-Sedlec | Foto: Michal Hoskovec

Přesně minutu po poledni vstoupí slunce do znamení berana a nastane jarní rovnodennost, tedy začátek astronomického jara.

Právě tento den bývá jedním ze dvou ročně, kdy je v katedrále k vidění nevšední světelný úkaz. Jedinou podmínkou je pochopitelně slunečné počasí.

„Při zapadání sluníčka paprsek slunce prochází tím největším oknem katedrály, západním oknem, které má 14 metrů, a zalije nádherným způsobem hlavní oltář,“ prozrazuje Dagmar Holá ze sedleckého informačního centra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o mimořádném světelném úkazu, který je v kutnohorské katedrále k vidění pouze dvakrát ročně, připravil redaktor ČRo Michal Trnka

Návštěvníci chrámu tak budou mít možnost sledovat putování slunečního paprsku středem katedrály.

Tradice pozorování tohoto úkazu je v Kutné Hoře nová, o neobvyklé hře světla a stínu se ve městě ví jen asi pět let. O světelný úkaz se přitom ale postarali už stavitelé chrámu pocházejícího ze 14. století.

„Katedrála samotná je nejstarší katedrálou svého typu ve střední Evropě. Před dostavbou svatovítské katedrály se jednalo o největší sakrální stavbu Čech a Moravy, takže lidově řečeno určitě v tom mají prsty stavitelé,“ vysvětluje Holá.

Astronomické jaro začalo. Na nové datum jarní rovnodennosti jsme si ještě nezvykli

Číst článek

Chrám na kutnohorském předměstí Sedlec bude dnes otevřen od půl páté odpoledne. V 17 hodin rozezní prostory významné památky byzantské a staroslovanské zpěvy v podání sboru Byzantion.

Pokud se slunce neschová za mraky, začne se chvíli poté odvíjet zmíněná hra světla a stínu. Vstupné do kutnohorské katedrály je dobrovolné. Výtěžek podpoří chystanou opravu nedaleké světoznámé Kostnice.

Michal Trnka, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme