V Lánech vzpomínají na Havla v hospodě, na radnici i v muzeu
Na zesnulého Václava Havla teď nejvíc vzpomínají lidé, kteří ho znali osobně. Mezi ně patří i obyvatelé Lán na Kladensku, kam Havel jezdil na prezidentský zámek a kde také navštěvoval místní hospody.
Václav Havel byl po mnoha letech prezident, kterého bylo možné v Lánech potkat mezi lidmi. „Pamatuji si, že v roce 1990 nebo 1991 se zúčastnil lánských májů, tancoval pod májkou s paní Olgou,“ říká starosta Lán Karel Sklenička.
Havel v Lánech zpřístupnil zámecký park u letního prezidentského sídla a pomohl s vybudováním Muzea T. G. Masaryka. Pamatuje si na to i jeden z iniciátorů výstavby muzea a kronikář obce František Pošta. „Několikrát jsme měli na zámku sešlost nadace, Havel působil skromně a jako dobrák,“ vzpomíná Pošta.
Havel chodil i do místní hospody nebo do křivoklátské restaurace. „To bylo spíš zkraje, kdy měl volnomyšlenkářské poradce jako byl Křižan, Žantovský, Čáslavská, Karel Schwarzenberg, Ivan Medek. To bylo v době, kdy ho ještě tolik neukázňovali a nedbal na protokol.“
Číšník Radek Handlíček z hospody na náměstí si Václava Havla pamatuje z dob, kdy tam ještě exprezident chodíval. „Chodíval sem častěji než nynější prezident. Většinou si dával pivo, jen občas víno.“
Havlovi na rozdíl od současného prezidenta Klause neudělila obec Lány čestné občanství. A v nejbližší době se to zřejmě nezmění.
„Je to ještě hodně čerstvé a zatím jsme se o tom nedohadovali. Bude se tu na něj určitě vzpomínat v dobrém a v přátelském duchu. Máme tady zřízeno pietní místo, objevují se svíčky i fotky u sochy Hovory z Lán, kterou tady udělali loni v rámci sochařského sympozia. Jeden ze sochařů se inspiroval tímto pořadem, který Havel vysílal v 90. letech z lánského zámku,“ dodává starosta.