V lednu vznikne nová CHKO Brdy. Turistické trasy se ale začnou vyznačovat až na jaře

V chráněné krajinné oblasti Brdy budou po jejím vzniku chybět turistické značky. Značkaři z Klubu českých turistů smí vyznačit trasy až po zániku vojenského újezdu. Souhlasit s tím totiž musí Správa chráněné krajinné oblasti Brdy, která vznikne až v lednu 2016.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedení kraje si prohlédlo Brdy z vrtulníku

Vedení kraje si prohlédlo Brdy z vrtulníku | Foto: Pavel Pavlas

Klub českých turistů chtěl trasy vyznačit už letos na podzim, aby lidé v hustě zalesněném území nebloudili.

„Lidé budou chodit po našich turistických značkách a nebudou brouzdat kdovíkde. Ušetří se tím příroda, hezká místa se nepoškodí živelnou turistikou,“ říká předseda rady Klubu českých turistů Karel Markvart.

Přehrát

00:00 / 00:00

CHKO Brdy vznikne v lednu, Turistické značky přijdou na řadu později. Důvody zjišťovala Pavla Firbacherová

Turistické trasy však při otevření CHKO Brdy připravené nebudou. Se značením se totiž začne až po 1. lednu 2016.

„Značení může vznikat až se souhlasem vlastníka. V tomto případě vojenských lesů a statků. Navíc podle nařízení vlády musí se značením souhlasit správa chráněné krajinné oblasti a ta vznikne až 1. ledna. To znamená, že až po tomto datu může dojít k faktickému vytváření značek,“ vysvětluje mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

Ministerstvo obrany ale podle něj nepočítá s tím, že by na začátku příštího roku lidé hned hromadně do nové chráněné krajinné oblasti Brdy chodili.

„Hlavní turistická sezona začíná až někdy v červnu a do té doby předpokládáme, že turistické trasy budou aspoň z větší části vyznačené. Vnější okraj vojenského újezdu už je zpřístupněn turistům o víkendech,“ dodává mluvčí obrany Medek.

Vojáci by měli do konce letošního roku odminovat padesát procent území vojenského újezdu.

Centrální část Brd by měla zůstat zatím kvůli nevybuchlým minám i v lednu uzavřená. Lidé se tak po hlavní červené trase projdou nejspíš až v roce 2018.

Chráněná krajinná oblast (CHKO) Brdy | Foto: Český rozhlas

Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme