BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

V letošní návštěvnické sezoně se poprvé otevře i zámek Hrubý Rohozec

Po zimní přestávce se znovu otevírá řada památek. Poprvé se tak letos lidé mohou vypravit také na zámek Hrubý Rohozec v Turnově. Navzdory pokračujícímu soudnímu sporu s dědičkou poslední ho majitele z rodu Walderode, i tam uvidí něco nového.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Hrubý Rohozec

Připravený je nově upravený pokoj hraběte Kuna de Four Walderode. Pokoj patřil k těm, které tu měli příbuzní majitelů neustále k dispozici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zámek Hrubý Rohozec představuje pro Radiožurnál Lenka Šumová

„Protože sestry pana hraběte nebo příbuzní jeho manželky se třeba provdaly nebo přiženili do dalekých zemí a z toho důvodu se viděli jen jednou za rok a chtěli si sebe užít. Proto sem ty návštěvy jezdily třeba na celý měsíc,“vysvětluje zámecký průvodce Vladimír Trégl.

Průvodce návštěvníky vede do místnosti, která vypadá, jako kdyby tu bydlel Japonec.

„Ten pokoj vypráví o Kunu de Fourovi Walderode, který pracoval jako vyslanec v Japonsku. Právě odtud přivážel věci, které jsou v dnešní době docela hezké a cenné. Například celé brnění samuraje. Dále drobnosti, jako obrazy, tisky, porcelán,“ říká kastelán zámku Jiří Holub.

Vedle tohoto pokoje se tu letos také lidé dostanou do jídelny a kuchyně pro služebnictvo. Všechny opravy se tu ale dělají na koleně. Národní památkový ústav se nechce do ukončení soudního sporu o vlastnictví pouštět do nákladnějších oprav.

I tak se alespoň podařilo vymalovat loveckou chodbu.


Zvětšit mapu

Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme