V Liberci chtějí otevřít první firemní mateřskou školu pro 28 dětí

Rodiče v Liberci se neustále potýkají s nedostatkem míst v mateřských školách. Pomoci by vedle soukromých mohly i nově vznikající firemní mateřinky. První vlaštovkou je mateřská škola pro 28 dětí, kterou už letos v září chce pro své zaměstnance otevřít Liberecký kraj. Sehnat v současné době místo pro odrůstající dítě je velmi těžké. Maminky, které zůstávají na rodičovské dovolené, jsou téměř bez šance. Existují dokonce i pořadníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opravená školka Jarní v Jihlavě | Foto: Olga Štrejbarová

„Měla jsem před půlrokem problém umístit svého mladšího syna. Učitelka ho odmítla kvůli nadstavu, i když jeho starší bratr tam také docházel. Už mi končila mateřská dovolená, měla jsem sjednanou práci. Školku se nám podařilo sehnat až na třetí pokus,“ vzpomíná paní Mirka Hendrychová z Liberce.

S podobnou situací se potýkala i paní Vendula Kasanová z Liberce, která si chtěla přivydělat k mateřské. Nepřijetí dítěte do mateřské školy jí to ale znemožnilo. „Mateřská není nic moc. Chtěla jsem si přivydělat, ale nešlo to, protože mi dcera zůstala doma. Teprve napřesrok mi ji vzali jinam.“

Náměstek primátorky pro školství Kamil Jan Svoboda o nedostatečné kapacitě v mateřských školách ví. Přiznává, že stále není dobrá. Nedávno byla dokonce otevřená nová v ulici. F. L. Věka v Liberci. Přesto to nestačí, konstatuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rodičům na Liberecku se uleví, chystá se otevření první firemní školky

„Problém je v tom, že kapacita 31 škol je jen 3000 míst a v soukromých školkách je vysoké školné. Takže i letos počítáme s tím, že poptávka bude převyšovat nabídku.“

I proto vznik nových firemních mateřských škol vítá. Už v září by se měla pro zaměstnance Libereckého kraje otevřít mateřská škola v budově Střední odborné školy na Bojišti. Vejde se tam 28 dětí. Podle projektové manažerky Libereckého kraje Tamary Tomešové je vznik krajské školky oboustranně výhodné. Rodiče se zbaví pocitu nervozity, že kvůli pracovní době si dítě nestihnou včas vyzvednout. Vedoucí zase nebudou muset řešit zkracování pracovní doby.

"Liberecký kraj chce pomoci slaďování rodinného a pracovního života svých zaměstnanců. Provozní dobu přizpůsobí pracovní době. Chce také pomoci s řešením špatné situace se školkami v Libereckém kraji."

S místem pro své dítě počítá i Petra Krásenská, která čeká své první dítě, v dubnu. „Firemní školka je dobrý nápad. Pracovní doba u mužů i u žen je velmi dlouhá, a tak domluvit se, kdo dítě vyzvedne, je těžké. Pracovní doba této školky má být k zaměstnancům vstřícná, takže věřím, že to bude ideální řešení.“

Firemní mateřská škola Libereckého kraje přijme i děti rodičů, kteří na úřadě nepracují. Ale jen v tom případě, kdy se nenaplní dětmi zaměstnanců.

Tereza Jelínková, Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme