V Liberci jezdí první autobus s nainstalovanými dětskými sedačkami

V Liberci se představila novinka v české autobusové dopravě, kterou ocení zejména nejmenší pasažéři a jejich rodiče. Speciální autobus je totiž vybavený dětskými sedačkami. Autobus budou přednostně využívat mateřské školy z Libereckého kraje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní autobus (ilustrační foto) | Foto: Středočeský kraj, koláž Český rozhlas

Malá Natálie Anna oceňuje nejen pohodlí červených sedaček, ale i pocit bezpečí. Ví totiž, co dokáže prudký náraz s nepřipoutanými pasažéry auta nebo autobusu.

„Prostě vylítnou a třeba se praští. To ukazovali ve zprávách, že dospělý sedí vzadu a na klíně mu sedí malé dítě. A oni pak brzdí, třeba nabourají, a dospělý spadne na to menší těleso a připlácne ho na sedačku nebo na tyč,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Ivana Bernáthová si prohlédla nový bezpečný autobus pro děti

Speciální autobus pokřtěný jménem Beruška provozuje společnost BusLine. Celkem 50 dětských sedaček je vybaveno systémem, který dětem poskytuje ochranu i v případě bočního nárazu. Upnutí je tříbodové.

„Jsou pro děti od 2,5 do 12 let, jsou různě nastavitelné i polohovatelné, takže se dá říct, že dítě roste se sedačkou, respektive sedačka roste s dítětem,“ říká generální ředitel společnosti Tomáš Roubíček.

Ředitelka liberecké mateřské školy Sluníčko Petra Čermáková je ráda, že se do autobusu vejdou hned dvě třídy. „Jezdíme s dětmi na výlety, ale také se připravujeme na lyžařské kurzy, každý den dojíždíme na školu v přírodě, do divadla občas. Prostě ta přeprava je hodně využívaná,“ upozorňuje.

Zájem je velký

„Myslím, že paní ředitelka bude ráda, že jsou děti přivázané a nelítají po autobuse,“ dodává herec Ivan Vyskočil, který autobus Beruška pokřtil

S dětským autobusem budou jezdit řidiči, kteří za sebou mají i školení zaměřené na dětskou psychologii. Příprava malých pasažérů na odjezd sice potrvá o něco déle, prý se ale jednoznačně vyplatí.

„Jedou dvě paní učitelky, které je pomáhají zapnout. Některé děti to chtějí zkoušet samy, tak třeba i v tomhle je dobré jim pomoci, nebrat jim to z ruky, nechat je, ať si to vyzkoušejí. Nebo jim to hlavně ukázat a překontrolovat, aby děti byly převáženy bezpečně,“ myslí si řidič Rudolf Hazenkopf.

O přepravu bezpečným autobusem je už teď obrovský zájem, je proto velice pravděpodobné, že se k Berušce přidá díky spolupráci s neziskovou organizací Dopraváček také jeden nebo více Broučků.

Ivana Bernáthová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme