V Liberci padl český potápěčský rekord, pod hladinu se ponořilo 88 lidí

Do 8,5metrové výukové potápěčské věže v libereckém bazénu se v neděli ponořilo celkem 88 mužů, žen a dětí v neoprenech. Překonali tak český potápěčský rekord z loňského roku, a to rovnou o 43 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V libereckém bazénu padl český rekord – ve výukové potápěčské věži se ponořilo do vody 88 lidí | Foto: Ivana Bernáthová | Zdroj: Český rozhlas

„Všichni se zaregistrovali, všichni máte číslo, všichni máte přístroj?“ znějí poslední pokyny instruktora potápěčů Jaroslava Kočárka. Pak se po skupinách postupně do věže s okénky ponořilo 88 potápěčů včetně nejmladšího, sedmiletého Filipa. Ten si to užil, i když toho moc neviděl. „Jen potápěče a bubliny,“ popisoval.

Bublinkové království odpovídalo počtu potápěčů, ale i když tam moc vidět nebylo, Markéta, která má za sebou už 60 ponorů,se nebála. „Při potápění se nesmíte bát,“ říká.

A hned popisuje, jak se dostala k potápění. „Byla jsem na dovolené na Maledivách a tam mě zaujali potápěči, jak si prohlíželi fotky z potápění, jak si vyprávěli si zážitky, co všechno viděli. Tak jsem si řekla, že bych chtěl taky vidět víc než při šnorchlování,“ vzpomíná Markéta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Překonání českého rekordu v potápění zaznamenala Ivana Bernáthová

Jedna z návštěvnic, kterou potápěčské šílenství nadchlo, pozorovala nejen bublinky ve věži, ale taky jak se zvedala hladina vody po tom, co se do ní ponořily stovky kilogramů lidské hmoty. „To půjde určitě na ty dva metry, budou dopouštět,“ předpokládala.

Potápěčský instruktor Ondřej Čech velel skupině nejzkušenějších potápěčů, kteří se poskládali na dně věže. „Spodní patro bylo velmi ukázněné, takže si myslím, že jsme to docela dobře zvládali. Mám pocit, že pokud se to bude někdy opakovat, že se to dá ještě trošičku přifouknout, ještě pár lidí by se tam vešlo,“ přemítá instruktor.

„Provazy sloužily jako orientační bod a v případě nějaké nouze jako záchrana, jinak to byl jakýsi referenční bod, u kterého se potápěči drželi. Jinak jsme se spouštěli pomocí vztlaku,“ popsal potápěčský instruktor.

Celý rekord sledoval komisař Robert Zauer se speciálním sčítačem v ruce. „Rekord bude zaznamenán do české knihy rekordů agentury Dobrý den,“ slibuje komisař. Zapíše se tam i rekordní počet podpisů potápěčů – ti se podepisovali pod vodou na speciální destičku.

66letý Pavel Brožek, který se nedávno potápěl v unikátním podmořském jeskynním systému v Mexiku, byl atmosférou, která vládla v potápěčské věži nadšený. Říká, že se na další rekord – stovku lidí pod vodou – opět přihlásí. „Půjdu, to není nic stresujícího, to je zábava,“ tvrdí Brožek.

Zábavou, i když o dost napínavější, pro něj bylo i potápění v tajemných podzemních jeskyních na Yukatanu. „Tam se vytvořily ve druhohorách krasové jeskyně, celý systém se propadl o několik metrů níž, teď je to zatopené. Takové Macochy, jak je u nás jedna, takových Macoch je tam tisíc. Mezi nimi jsou tam různé cestičky, dá se tam proplouvat, potápět,“ říká 66letý potápěč.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme