V Liberci pokračoval soud s cizincem obžalovaným z vraždy důchodkyně

Krajský soud v Liberci dnes opět projednával případ vraždy jedenaosmdesátileté ženy z Višňové na Frýdlantsku, z níž je obviněný třiapadesátiletý cizinec. V domě důchodkyně měl založit požár a nechat tam ženu uhořet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud

Krajský soud | Foto: Zuzana Kopuletá

Před soudním senátem dnes celé dopoledne vypovídali svědci. Jedna ze svědkyň se obžalovaného obávala natolik, že odmítla vypovídat v soudní síni.

Hned na začátku přelíčení obžalovaný požádal soud o změnu obhájce. Tvrdil, že s ním ten stávající nekomunikuje, a proto v něj ztratil důvěru. Soudkyně ale dnes změnu nepovolila s tím, že obžalovaný má na to sice právo, ale požádal pozdě.

Státní zástupce Roman Kadlček se domnívá, že jedinou motivací obžalovaného k výměně obhájce je zdržování procesu.

Muž měl podle obžaloby rozmístit v důchodkyně domě hořlavé předměty blízko zapnutých elektrických přímotopů, které převrhl. Věděl, že jednaosmdesátiletá žena nebude schopná vzhledem ke svému věku a omezené pohyblivosti před požárem utéct.

Ženě oheň způsobil popáleniny na osmdesáti procentech těla a na místě zemřela. Zavražděná měla pověst zámožné osoby. Lidem prý dávala i půjčovala peníze. Obžalovaný znal zavražděnou několik let a říkal jí babičko.

Vraždil nejspíš pro peníze

Motivem k vraždě by podle vyšetřovatelů mohl být majetkový prospěch a snaha zakrýt předchozí trestnou činnost.

Zabít se ji rozhodl poté, co důchodkyně přišla na to, že ji okrádá, a chtěla na něj podat trestní oznámení. Prostřednictvím své přítelkyně jí tajně vybíral peníze z účtu a nechal ji také podepsat falešnou závěť, ve které se jeho družka měla stát dědičkou.

Z výpovědi svědků vyplynulo, že obžalovaný má velmi špatnou pověst. Jeho manželka a přítelkyně už dříve uvedly, že je týral a místo oslovení na ně někdy pískal jako na psa.

Obžalovaný je muslim a má problémy s uznáním ženy jako rovnoprávné muži. V případu vypovídali i znalci. Například psychiatr uvedl, že obžalovaný sice netrpí žádnou duševní poruchou, má ale poruchu osobnosti. To znamená, že není empatický a preferuje vlastní potřeby na úkor druhých.

Muž jakoukoli vinu popírá a výpovědi svědků považuje za komplot proti němu. Momentálně si odpykává trest za týrání své přítelkyně a pětinásobné vydírání.

Jednomu muži vyhrožoval zapálením domu, pokud se nevystěhuje, jinému zase přiložil sekeru ke krku s tím, aby mu naštípal dřevo. Za vraždu ve Višňové mu hrozí výjimečný trest, tedy až doživotí.

Eva Malá, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme