V Liberci se přemnožili holubi. Radnice je nechá odchytat a utratit

Skoro všem vadí, ale kde kdo je krmí, a tak stále přibývají. A čím víc jich je, tím víc ničí město. Začarovaný kruh, který v Liberci přerostl v přemnožení holubů, a to jak v centru, tak v okrajových částech města. Radnice proto nechá ptáky odchytat, odvézt a utratit. A strážníci budou dál ve městě kontrolovat, jestli nikdo holubům nedává jídlo. Za krmení ptáků mimo zimní sezonu totiž hrozí pokuta.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Holub - problém mnoha měst

Holub - problém mnoha měst | Foto: Ladislav Bába

"Na Fügnerce, kde staví autobus, lidé obvykle sedí a nějaký ten rohlík jim hodí. Teď to trošinku zmizelo, ale bylo jich tam hodně. A to je nepříjemné, protože je to všechno pokálené," říká obyvatelka Liberce Svatava Krčilová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co se bude dít s přemnoženými holuby v Liberci, zjišťovala redaktorka Šárka Škapiková

Podle Lucie Pařízkové je teď holubů trochu méně. "Ale mamka bydlí na Dobiášovce a minulý rok říkala, že tam holubů bylo hodně."

"Objektivně je jich opravdu moc," podotýká radní Karolína Hrbková ze Změny pro Liberec. "Oproti poslednímu monitoringu, který byl prováděný na sídlišti Rochlice, došlo k dvojnásobnému zvýšení počtu tohoto druhu ptáka. Proto budeme v letošním roce přistupovat k odchytům."

Za to, že se holubi v Liberci přemnožili, mohou často samotní obyvatelé, kteří si na ptáky přitom sami stěžují. Holuby je zakázáno krmit, výjimkou je zimní období. "Ale obyvatelé jsou zvyklí přikrmovat ptáky i v době, kdy mohou získat potravu normálním způsobem. A holubi si samozřejmě zvyknou na místo, kde je někdo krmí, a tam se slítají," dodává Hrbková.

Za krmení hrozí pokuta

Za krmení holubů může člověk dostat až tisícikorunovou blokovou pokutu. Krmení je totiž hlavní příčinou přemnožení ptáků. "Je to reakce ekosystému na potravní nabídku, takže pokud tam je spoustu potravy, tak tam bude spoustu holubů. Jenže pro holuby je zdrojem potravy i náš odpad, takže možná bude potřeba zabezpečit i popelnice," říká zoolog Jan Hanel.

Karolína Hrbková přiznává, že odchyt holubů a jejich následná likvidace mohou vypadat trochu nehumánně. "Jediný legislativně správný způsob likvidace holubů je jejich odchyt v místě výskytu a následně odvezení a utracení oxidem uhelnatým."

"Je to schválená metoda a nemělo by docházet k nějakému týrání holubů," zastává na první pohled drastickou metodu hubení ornitolog Martin Pudil. A dodává, že jiný způsob, například likvidace holubů dravými ptáky, nefunguje.

"To byla móda především v 90. letech, kdy byla představa, že když se ve městě vysadí sokoli nebo jiní dravci, kteří se živí holuby, tak se budou počty redukovat. Ovšem ten problém je, že vysazený sokol třeba nemá potřebu zůstávat ve městě. Nebo třeba ani ve městě nepřežije," uzavírá Pudil.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme