V Liberci se začaly kácet stoleté lípy. Staré stromy ohrožují chodce

Ze Zahradního města v Liberci postupně zmizí stoleté lípy. Město dnes začalo s jejich kácením, k němuž se rozhodlo kvůli stáří stromů, kterých je v aleji na dvě stovky a jsou více než sto let staré.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokácení lípy v parku na Výstavišti v Mladé Boleslavi | Foto: Jana Huzilová

Stromy jsou velmi vzrostlé a některé jsou vyschlé a nemocné. Představují proto nebezpečí pro kolemjdoucí. Na Masarykově třídě už mnohokrát padaly větve.

Zatím má padnout šest stromů, u nichž dendrologický průzkum potvrdil, že jsou opravdu nebezpečné. Potom se má postupně kácet dál.

Provoz tramvajových linek 2 a 3 by kácení na Masarykově třídě omezit nemělo. Tramvaje budou po celý den jezdit podle běžného jízdního řádu.

Likvidace starých stromů v Zahradním městě se zvažovala už několikrát a vždy to vyvolalo negativní reakci veřejnosti. Poprvé se tato diskuze otevřela v 80. letech. V Zahradním městě tehdy kvůli tomu dokonce propukly protesty, jak potvrzují místní starousedlíci.

Tentokrát však lidé s likvidací starých líp souhlasí, vadí jim totiž, že jejich větve padají takřka pokaždé, když fouká vítr. Obyvatelé města i památkáři však připomínají, že na místo vykácených stromů by se měly zasadit nové. Radnice přitom slíbila, že tak učiní, ačkoli památkáři tvrdí, že na to nemá peníze.

„Město připravuje záměr obnovy celého tohoto silničního stromořadí s tím, že na květen jsou naplánována první odborná projednání. Dále bude rozhodovat vedení města a samozřejmě veřejnost,“ říká vedoucí odboru správy veřejného majetku liberecké radnice David Novotný.

Šárka Škapiková, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme