V Liberci soutěží psovodi. Kdo najde drogu rychleji, vyhrává

V Liberci odstartovalo mezinárodní mistrovství psovodů celní správy ve vyhledávání drog a tabáku. Soutěží na něm i zahraniční účastníci ze Slovenska, Německa, Rakouska, Nizozemska a Ruska. První den psi hledali v autobusových garážích pět gramů extáze, kterou ukládal na nejrůznější místa Ivo Mlčoch z výcvikového kynologického střediska celní správy v Heřmanicích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psovod se psem

Psovod se psem | Foto: Lukáš Peška

Při zakládání drog na různá místa je v prvé řadě nejdůležitější čistota. „Je třeba mít rukavice a pinzety,“ potvrzuje Ivo Mlčoch. „Přímý kontakt drogy s rukou tak nehrozí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Psovodi a jejich čtyřnozí miláčkové soutěžili na severu Čech

Ve vyhledávání drog jsou podle něj nejlepší lovečtí psi – ohaři, labradoři nebo kokršpanělé. „U těchto plemen se zůstává, protože jsou velice temperamentní a velice náruživí, co se týče aportu,“ vysvětluje.

Čtyřnohá svěřenkyně celníka Jiřího Bártla z Hradce Králové opravdu briskně našla extázi schovanou za registrační značkou autobusu a ostatní účastníci mistrovství častují jejího majitele nejrůznějšími průpovídkami. Humor na mistrovství nechybí, ostatně – usmívá se i rakouský rozhodčí Rudolf Drummel. Ten právě dává soutěžní dvojici plných sto bodů.

„Tento pes neudělal žádnou chybu. Dostal se k droze hned a byl si jistý,“ hodnotí výkon fenky Jiřího Bártla. Ten se s chválou připojuje: „Je vždycky takhle dobrá. Ženské jsou na práci vždy poctivější,“ usmívá se a dodává: „Ženská je tvrdohlavá. Chce si hrát, ale nechce poslouchat.“

Až z Olomouce přijel pan Hejda. Jeho kříženec labradora při hledání extáze trochu zaváhal. Rozhodčí mu strhl sedm bodů. Hraje to nějakou roli v praxi, když je pes trochu pomalejší?

„Pro mě je v praxi nejdůležitější, že pes látku najde. V soutěži se to hodnotí trochu jinak. Za každou nepřesnost nebo prodlení se srážejí body. V praxi je to však tak, že když pes začne jevit známky toho, že se na místě nachází nějaká droga, doděláváme už kontrolu fyzicky a čas nás nijak netlačí,“ vysvětluje.

Psovodi a jejich svěřenci spolupracují i s Policií ČR

Přede mnou stojí také Kamil Lesák z Ostravy. Má hodně zvláštního psa – jde o münsterlandského ohaře. „Je to fenka,“ upřesňuje její majitel. „Pracuju s ní na letišti a záchyty občas nějaké jsou.“

Na Ostravsku za sebou mají i úspěchy v zátazích na distributory syntetických drog. Z těch už je celkem 33 druhů zakázaných. Na úspěšných záchytech se podíleli i tamní celníci, jak Kamil Lesák potvrzuje: „U nás v Českém Těšíně jsem se přímo jedné akce s Policií ČR zúčastnil. Byla velice úspěšná.“


Zvětšit mapu: na Liberecku a Frýdlantsku se koná mezinárodní mistrovství psovodů služebních psů, ukryté drogy psi hledali v garážích libereckých městských autobusů

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme