V Liberci staví simulátor, který by objasnil největší leteckou katastrofu na českém území

Před 40 lety spadlo v pražském Suchdole nedaleko ruzyňského letiště jugoslávské letadlo. Při leteckém neštěstí zahynulo 79 lidí, převážně Čechoslováků. Jednačtyřicet cestujících tehdy přežilo, zejména díky rychlému zásahu záchranářů. Přesné příčiny nehody nejsou dodnes jasné. Dva Liberečané se teď snaží na simulátoru tuto nejhorší leteckou tragédii na českém území objasnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecký simulátor z libereckých Vratislavic by mohl po letech objasnit příčiny tragického pádu jugoslávského letadla na okraji Prahy | Foto: Ivana Bernáthová | Zdroj: Český rozhlas

Konstruktéři Petr Bílý a Jindřich Machalínek staví simulátor stroje DC-9 v hale v libereckých Vratislavicích ze starého kokpitu letadla, které koupili v USA.

Prakticky stejné letadlo havarovalo u Suchdola. K této tragické nehodě podle Jindřicha Machalínka přispěla mlha a možná také nefunkčnost navigačních systémů na letišti, které musely nahradit radiomajáky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dva Liberečané usilují o objasnění největší letecké katastrofy na českém území. O jejich leteckém simulátoru natáčela Ivana Bernáthová

„V té době se stejně jako dnes používal ILS (Instrument Landing System – pozn. red.), který dvěma paprsky nasměruje letadlo přímo na dráhu. Tento systém byl v Ruzyni tehdy vyřazen. Piloti tu informaci dostali docela pozdě. Všechno, co měli připraveno, museli hodit za hlavu a začít od nuly,“ vysvětluje.

Času bylo tedy málo, a možná proto si vystresovaní piloti nevšimli údajů na výškoměru.

„Podle fotografií přístrojů, které vyšetřovatelé našli, byli s letadlem v minusové výšce,“ dodává Machalínek.

V okolí tohoto skalního masivu nad Vltavou se 31. října 1975 zřítil dopraví letoun přepravující převážně české rekreanty z bývalé Jugoslavie. | Foto: Tomáš Adamec

Mlha schovala skály a jugoslávské letadlo nestihlo uhnout. Před 40 lety v Praze

Číst článek

Piloti zřejmě nedodrželi přidělenou výšku. Protože ale záznam ze zapisovače hovorů končil 15 minut před havárií, nikdo neví proč.

„Můžeme udělat, co v době vyšetřování nehody v Suchdole nešlo – postavit ten simulátor do stejné role, nasimulovat stejné podmínky, jako byly na ruzyňském letišti, a vypnout systémy, které tehdy na Ruzyni nefungovaly,“ nastiňuje Machalínek možné rozuzlení 40 let staré záhady.

Nastavení přesných parametrů letu jugoslávského letadla 30. října 1975 ale podle konstruktérů potrvá ještě několik měsíců.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme