V Liberci začal Týden s armádou. Školáci si mohli zahrát na vojáky

Zastřílet si z obrněného vozidla, sledovat zadržení pachatele nebo si rozebrat útočnou pušku - to všechno si mohly vyzkoušet děti v Liberci, kde začal Týden s armádou. Doslova "nadupanou" akcí si připomněli profesionální vojáci 20. výročí české armády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká armáda bude vyzbrojena novou útočnou puškou ČZ 805 BREN.

Česká armáda bude vyzbrojena novou útočnou puškou ČZ 805 BREN. | Zdroj: ČTK

„Kluci střelci, vy oba jdete a sednete si dozadu, za velitele vozidla…“ To jsou pokyny, které dostávali školáci od vojenského instruktora, který je učil pracovat s počítačovým simulátorem vojenských operací na zahraniční misi.

Na obrazovce monitoru viděli nejen sebe se zbraní v ruce, ale i své spolužáky, kteří museli zaujmout správné palebné postavení a střílet. Deváťáka Pepu trochu vyvedlo z míry, když si spolužáci spletli klávesu: "Oni střílej do mě." Nakonec se ale uklidnil a soustředil se na palbu. "Zásah - všechny terče, co tam jsou."

V reálu šel bys do toho, nebo je to lepší na počítači? zajímá mě. „Nevím, jestli bych do toho v reálu šel, protože bych nechtěl umřít," říká Pepa a virtuálně opět nasedá do pěchotního vozidla.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Liberci začal Týden s armádou. Reportáž o tom natočila Ivana Bernáthová

Pár metrů od simulátoru předvádějí grabštejnští vojenští kynologové se svými služebními psy zadržení pachatele. Školačka Jana Ptáčková je nadšená. Připustila, že by ji právě vojenská veterinární základna a psi do armády nalákali: "To bych možná šla." A měla bys představu, co by tenhle pejsek měl umět? „Měl by umět zachraňovat lidi a hledat drogy," odpovídá Jana.

Rozborka a sborka zbraní, to bylo opět něco pro kluky. Rozebrat a zase dát dohromady útočnou pušku CZ 805 BREN byla pro Petra hračka. Petře, jak by se ti z ní střílelo? „Asi moc dobře ne, je to docela těžké.“ A je to náročné na obsluhu? “ Docela jo.“ A šel ty bys na vojnu dělat chemika nebo jezdit na mise do zahraničí? „To možná jo.“ A umíš si představit, co tam ti vojáci dělají, když jsou na misi? „Řekl bych, že se docela hodně bojí. Protože tam se musejí furt krýt, aby to vůbec přežili,“ dodává.

Méně strachu ale podle Petra zřejmě zažívá armádní jednotka Čestné stráže. Je u všech oficiálních armádních akcí, a její příslušníci se kvůli libereckým dětem pustili dokonce do nacvičení speciální exhibice se zbraněmi.

Otakar Málek spoluvymýšlel choreografii: „Nejtěžší je hodit pušku za záda, kdy to chytá ten za vámi. Prostě vy nevidíte, kam to házíte, a musíte odhadnout tu sílu, abyste ho nepřehodila, abyste tu pušku moc nepřetočila, aby mu to neurazilo ruku,“ popisuje nejsložitější cvik.

Liberečané si až do neděle mohou v libereckých kasárnách prohlédnout techniku vojenských chemiků nebo se podívat na filmy o špičkových armádních sportovcích v Lidových sadech.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme