V liberecké ZOO se lidé mohou na den stát ošetřovateli zvířat

V Zoologické zahradě v Liberci zavádějí zajímavou příležitost. Na jeden den se návštěvník může stát ošetřovatelem exotických zvířat. Jedná se o zážitkový vzdělávací program, o který už teď projevili lidé velký zájem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šimpanz

Šimpanz | Foto: Zoo Liberec

Jak vysvětlil spolupořadatel akce Ivan Langer, zájemci ráno v sedm nastoupí, tak, jako běžný ošetřovatel. Po nezbytné, minimálně tři čtvrtě hodinové administrativě, si je převezme vyškolený ošetřovatel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnosti stát se na den ošetřovatelem v liberecké ZOO informovala redaktorka Ivana Bernáthová

„Pod jeho dozorem budou celý den pracovat na úseku, tak, jako kdyby byli na ten den ošetřovatelem. To znamená, bude jim svěřována činnost naprosto běžná. Samozřejmě až na výjimky, kde je potřeba nějakých dalších bezpečnostních školení,“ popsal Langer.

Ředitel ZOO, David Nejedlo, zdůraznil, že to nebude mazlení s exotickými zvířaty. „Pokud si sami nezvolí třeba zrovna úsek kontaktní dětské zoo, kde se můžou s těmi zvířaty zároveň mazlit od rána do večera, bude to opravdu spíš o práci kolem zvířat a pro zvířata. Bezprostřední kontakt koneckonců nemají ani naši ošetřovatelé,“ doplnil.

Nejvíce lákají opice a šelmy

Ošetřovatele – laiky čeká úklid výběhů a taky příprava krmiva, ale budou tam určitě i příjemné chvíle. Ředitel zahrady vyzdvihl například kávu o polední pauze nebo pozorování zvířat.

„Práce v zoologické zahradě nemá být jen o fyzické manuální práci, už vůbec by neměla být o nějakém cvičení zvířat, samozřejmě až na výjimky. Máme tu zvířata, u kterých je naopak potřeba, aby měla řízený trénink. Z důvodu veterinárních ošetřování to jsou sloni a lachtani,“ popsal David Nejedlo.

Zájemci o netypický program si mohou vybrat ze šesti úseků, kde budou sloužit. Největší zájem mají o šelmy. Hodně lákají i lidoopi. Musejí ale počítat s tím, že šimpanzí oblíbence, jako je třeba Mája, kterou odchovala její ošetřovatelka Jiřina, a která umí dokonce kreslit, budou pozorovat sice ze zázemí zoologického pavilonu, ale s větším odstupem.

„Z těch „flaškových“ šimpanzů se snažíme dělat opravdové šimpanze. Pokud jsou příliš fixováni a kontaktováni člověkem, mají pak sociální problémy v té své skupině. Takže tam se nechodí,“ vysvětluje zoolog Luboš Melichar, který je hodně zvědavý na to, jak laičtí ošetřovatelé svou práci v zoo zvládnou.

Ivana Bernáthová, Renata Mňuková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme