V Libereckém kraji ubývá obyvatel. Za prací se stěhují hlavně lidé z Českolipska

Na Českolipsku je v současnosti přibližně 7000 nezaměstnaných. S více jak devítiprocentní nezaměstnaností je tak v Libereckém kraji na prvním místě. Obyvatelé se z Českolipska stěhují mimo okres i kraj a důvod většinou bývá jediný – nedostatek pracovních příležitostí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Českolipsku je v současnosti přibližně 7000 nezaměstnaných

Na Českolipsku je v současnosti přibližně 7000 nezaměstnaných | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

„Bylo to kvůli zaměstnání, protože jsem tady nemohl nic sehnat. Jediné řešení, jak udržet rodinný dům, který jsme si postavili, bylo najít si práci tam, kde práce je,“ vysvětluje důvody stěhování Petr Hájek z Volfartic na Českolipsku.

V loňském roce se podle údajů Českého statistického úřadu odstěhovalo z Českolipska, většinou za prací, skoro 230 lidí. Do roku 2008 se přitom počet obyvatel Libereckého kraje zvyšoval. Především díky lidem, kteří tam přicházeli pracovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nezaměstnanosti a stěhování lidí z Českolipska natáčel redaktor Tomáš Mařas

V posledních čtyřech letech se ale situace výrazně změnila. Do té doby fungující podniky zanikaly, protože nebyly schopné soupeřit s levnou zahraniční konkurencí. I na Českolipsku bylo před deseti lety práce dost.

„Mimoň byla velice průmyslová, za prací se sem dojíždělo. Tady byl Falcon, Rukavičkářské závody, Severka. Opravdu, sem se dojíždělo za prací, ale to všechno až na Mitop, který ještě nějak přežívá, zaniklo,“ vzpomíná starosta Mimoně František Kaiser z Mimoňské obrody.

Ti, kdo o práci přijdou a nemohou ji najít, odchází za zaměstnáním většinou do středních Čech nebo Prahy. Stejně jako Ivana Hájková, která se odstěhovala za manželem. „Bohužel, dokud jsem měla práci alespoň já, tak jsem měla tendenci tady zůstat. Když jsem ale přišla o práci i já, tak už nezbylo nic jiného než jít za prací někam jinam a pro nás to řešení byla Praha,“ říká Ivana Hájková.

Pokud lidé práci získají, většinou je to za mzdu, která ani nepokryje měsíční rodinné výdaje, často spojené třeba s hypotékou. Stejnou zkušenost má i Petr Hájek.

„My bychom se s manželkou chtěli určitě vrátit. Máme tady nový rodinný dům, ale nemůžeme v něm bydlet. Kolikrát jsme uvažovali o tom, že když by tady manželka našla práci, tak bychom se sem vrátili a já bych dojížděl. Ale nejsem schopen to utáhnout sám. Práce tady není – a když je, tak vám nabízejí sedm, osm tisíc a to je směšné, protože tři tisíce projezdíte a co vám zůstane?“ vysvětluje Hájek.

Podle ředitelky českolipského úřadu práce Zdeňky Cibulkové, je jen jediný způsob, jak udržet lidi v regionu: „Dostatek volných míst, nabídka v takových relacích, která uspokojí pokrytí alespoň průměrných nákladů rodiny.“

Firmy na Českolipsku mají plno. Některé podniky sice rozšiřují výrobu, ale nabídka práce zdaleka nepokryje poptávku. „Existují volná pracovní místa, ale jsou samozřejmě v desítkách, nemůžeme se bavit ve stovkách,“ potvrzuje Zdeňka Cibulková.

Některé českolipské firmy, jako třeba Fehrer nebo Johnosn Controls, bude sice přijímat nové pracovníky, ale stále jsou to jen desítky volných míst.

mka, Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme