V Lidicích se uskutečnilo setkání u památné hrušně, která přežila vypálení obce

V Lidicích na Kladensku se dnes 14. 4. ve 14 hodin uskutečnilo setkání u památné hrušně - stromu, který jako jediný přežil zničení obce nacisty. Za války byl totiž ještě nenápadným proutkem, který až v roce 2001 pamětníci identifikovali jako původní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnes je v místě původní obce pouze areál památníku | Foto: Tomáš Adamec

U památné lidické hrušně se sešlo kolem stovky lidí, hlavně pozůstalých po zavražděných lidických občanech a lidí, které zajímá válečná historie.

Setkání uspořádalo Občanské sdružení Lidice a lidické Středisko seniorů Oáza. Hlavním iniciátorem těchto akcí bývá vždy Antonín Nešpor, který je synem ženy, která přežila lidickou tragédii. Právě ta synovi potvrdila, že hrušeň je opravdu původní. K identifikaci dále posloužily také dobové fotografie a svědectví další přeživší lidické ženy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Setkání se zúčastnila také reportérka Jana Káninská

Strom stojí na pietním území kousek za mostkem u potoka, tedy v místech, kde před 10. červnem 1942 stály původní Lidice. Hrušeň byla podle pamětníku vysazena v roce 1941 u obecní studně na návsi pod kostelem. Dnes už jsou v trávě patrné jen kostelní obrysy.

Dubnové setkání se opakuje každý rok několik týdnů před výročím lidické tragédie, a to vždy na jaře, kdy by už hrušeň měla kvést.

Organizátoři záměrně pořádají setkání mimo oficiální vzpomínkové akce, aby se sešli hlavně lidé, kterých se válečná historie Lidic osobně dotýká.

Letos v červnu uplyne od vypálení Lidic nacisty už 70 let.

Jana Káninská, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme