V Lidicích se vzpomíná na 68 let starou tragédii

V Lidicích u Kladna se vzpomíná na tragické události, které se udály před 68 lety. Nacisté obec Lidice 10. června roku 1942 téměř vymazali z mapy, muže postříleli a většinu žen a dětí poslali do koncentračních táborů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidice | Foto: Jan Rosenauer

Pietní vzpomínka na nevinné oběti začala v 10 hodin u společného hrobu lidických mužů. Památku lidických obětí už například uctil velvyslanec Německa, Spojených států nebo Turecka.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Kladně se konala pietní vzpomínka na oběti lidické tragédie

Na místě je také premiér Jan Fischer, předseda senátu Přemysl Sobotka a další čelní představitelé země. Pietnímu aktu přihlížejí i přeživší lidické ženy a děti. Na místo přijely také desítky lidí, kteří procházejí v místech, kde kdysi stály Lidice.

Kladení věnců skončí kolem poledne. Poté by měla následovat přehlídka dětských sborů s názvem Světlo za Lidice.

Na společném uctění památky lidických obětí se vedení památníku dohodlo s komunisty po loňském incidentu, kdy levicová mládež narušila oficiální vzpomínkovou akci prapory s kubánským revolučním vůdcem Che Guevarou a vyvoláváním hesel.

„V minulých letech se pietního dne zúčastnilo čtyři až pět tisíc lidí. Bylo to také dáno tím, že zpravidla odpoledne probíhala vzpomínka komunistů, kterou organizovalo místní KSČM. Letos je poprvé po osmnácti letech pietní vzpomínka jediná, ale zúčastní se jí i sympatizanti KSČM. Jsem zvědavý, jak akce proběhne, věřím ale, že dobře,“ uvedl Milouš Červencl.

Jana Káninská, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme