V Lipníku nad Bečvou je k vidění největší expozice kovářských plastik

Návštěvníci lipnické městské památkové rezervace se s některou z kovářských plastik předních umělců setkají na každém kroku. Po trase je povedou místní průvodci. Kovářských děl je celkem 47.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kovář v akci | Foto: Vlasta Gajdošíková

Některé z plastik jakoby sem patřily od nepaměti - u městských hradeb se pase žirafa, s koňmi se hosté potkají u galerie zvané Konírna. V meditační zahradě jsou kované květiny a ve městě mohou lidé potkat známé postavy - učitele národů Komenského nebo hudebníka Paganiniho.

Zlomená sirka z kovu - dílo uměleckého kováře Jiřího Jurdy, je podle kurátorky Marcely Kleckrové symbolikou zejména pro místní. Připomíná slavné časy, kdy se tady ještě vyráběly sirky. Ve své době nenahraditelná pomůcka pro každou domácnost.

S kovářskými plastikami se v Lipníku nad Bečvou mohou návštěvníci potkávat až do konce září. S živými kováři při práci už v srpnu, kdy se na blízkém hradě Helfštýně už po třicáté sejdou na letošním Hefaistonu.

Jana Zemková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme