V Lipníku nad Bečvou opraví menší památky za sto tisíc korun

V Lipníku nad Bečvou budou opravovat menší památky. Peníze na jejich obnovu získalo město jako odměnu za prvenství v krajském kole prestižní soutěže městských památkových rezervací o titul Historické město.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

LIPNÍK NAD BEČVOU | Foto: Pavel Kvapilík

V letošním roce opraví město několik soch, které se nacházejí při vstupu na městský hřbitov. Ten je také součástí městské památkové rezervace.

„Budou to různá boží muka v intravilánu a extravilánu obce, zejména směrem na Jezernici a ve vnitřní části města. Chceme na opravu těchto soch použít finanční prostředky, které jsme získali za první místo v krajském kole hodnocení památkových rezervací, kde jsme získali 100 tisíc korun,“ říká starosta Miloslav Přikryl.

Kromě toho dostane novou fasádu i lipnická radnice.

Podle starosty jde o největší rekonstrukci původně renesanční budovy od roku 1852. Tehdy radnice prošla nákladnou přestavbou a získala stávající klasicistickou podobu.

„Připravujeme statické zajištění fasády a vlastní fasádu. Mělo by to být pokračování našeho úsilí v revitalizaci městské památkové rezervace. Samozřejmě u takové budovy, která je zapsaná do seznamu nemovitých kulturních památek, to musí jít v souladu s památkovým ústavem. Mimo jiné je to také ta barevnost. Na ní jsme se shodli s památkáři a máme závazné stanovisko. Je to kombinace světle příjemných krémových barev," dodává Přikryl.

Historický objekt z 16. století v centru městské památkové rezervace začala radnice opravovat v roce 2007. Během posledních dvou let došlo například k výměně dřevěných oken a dveří za bezmála čtyři miliony korun.

Celkové investice do obnovy kulturní památky se budou pohybovat kolem pětadvaceti milionů korun. Samotná fasáda přijde město zhruba na čtyři miliony korun.

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme