V Litoměřicích vznikl tým dobrovolníků, který je schopen okamžitě pomáhat při povodních

Litoměřická Diecézní charita založila tým dobrovolníků, který je schopen okamžitě pomáhat například po bleskových povodních nebo jiných přírodních katastrofách. Dobrovolníci disponují nejen patřičnými znalostmi, ale také moderní technikou a pracovními i hygienickými pomůckami.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dobrovolníci plní pytle s pískem

dobrovolníci plní pytle s pískem | Foto: Elena Horálková

První setkání dobrovolníků z Litoměřicka začalo vzájemným představením. „Jsem Kateřina Žaludová, jsem také z Litoměřic, jsem studentka - výtvarnice, což se asi úplně nehodí, ale práce se nebojím, ráda pomůžu čímkoli,“ představila se jedna z dobrovolnic.

V sídle diecézní charity se sešlo celkem osm mužů a dvě dívky. Dohromady tvoří jádro dobrovolníků, kteří se zavázali k okamžité pomoci tam, kde jich bude zapotřebí. Litoměřičtí si při vzniku týmu vzali příklad od kolegů z Moravy, kteří pomáhali na Litoměřicku letos v červnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tým dobrovolníků z Litoměřic bude pomáhat při povodních nebo jiných přírodních katastrofách. Natáčel mezi nimi redaktor Jan Beneš

„Přijeli tehdy naprosto špičkově vybaveni, měli dokonce i jídlo na týden, měli spacáky i stany. Byl to pro nás model, jak by to asi mělo fungovat,“ vysvětluje koordinátorka dobrovolnického centra litoměřické Diecézní charity Veronika Vedejová.

Deset dobrovolníků absolvuje školení bezpečnosti práce, zdravotní pomoci i psychologické pomoci během živelních pohrom. Do týmu se přihlásili prý hlavně proto, že chtějí být užiteční.

„Tak nějak mi dobrovolnická práce není cizí, studuji sociální práci a už jsem byla dobrovolnicí v mnoha organizacích, takže pro mě to není cizí. Mám potřebu být nápomocná ostatním,“ vysvětluje Markéta Vrbová.

Pro Michala Nepustila bude práce v dobrovolnickém týmu novou zkušeností. „Přišlo mi to jako zajímavá možnost, protože spousta mých známých třeba při povodních byla postižená. A pomoct jim touto cestou je určitě super a samozřejmě to nevylučuje pomoc i lidem, které neznám,“ říká.

Dobrovolníci podle Veroniky Vedejové disponují nejen patřičnými znalostmi, ale také moderní technikou. „Máme elektrocentrálu, máme elektrické vapky, dieselové vapky, dále máme - my tomu říkáme bahnocucy, ale jsou to vlastně velké průmyslové vysavače na vysávání bahna, máme také motorovou pilu,“ popisuje.

Deset dobrovolníků je vyškoleno tak, aby mohli samostatně kdekoli a kdykoli pomoci obětem povodní nebo jiných přírodních katastrof nejen na Litoměřicku, ale i v jiných oblastech Ústeckého kraje i celé republiky. Při tom mohou vést další skupiny dobrovolníků.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme